O budoucnosti sušické nemocnice už ve středu před večerním zasedáním zastupitelstva jednali v Plzni zástupci města, vedení Plzeňského kraje i Penty.

Společnost Penta Hospitals CZ provozuje sušickou nemocnici od loňska, kdy Investiční skupina Penta koupila většinový podíl v NEMOS Group a. s. Nemosu pronajalo město nemocnici v roce 2015. Provoz nemocnice pod vedením Nemosu a poté i Penty dlouhodobě kritizují někteří z obyvatel Sušice i ze zastupitelů, mimo jiné kvůli zrušení lůžkového chirurgického oddělení nebo omezování chirurgické ambulance, na kterou nyní město pro udržení nepřetržitého provozu provozovateli doplácí.

JEDNÁNÍ NA KRAJI

O středečním jednání ohledně nemocnice informoval zastupitele starosta Petr Mottl (ODS), který se ho zúčastnil za město společně s radním Pavlem Haisem (Piráti). „Dohodli jsme se, že Plzeňský kraj, město Sušice i Penta budou společně hledat řešení, jak sušickou nemocnici zachovat a provozovat v dlouhodobě udržitelném stavu,“ informoval zastupitele Mottl s tím, že řešení by mělo být v průběhu příštího roku. „Do vyřešení situace se bude současný provozovatel snažit udržet dosavadní rozsah péče,“ dodal Mottl.

Ilustrační foto
VIDEO: Špičák už "jede", Kašperky startují v sobotu

Jednání o budoucnosti nemocnice Deníku potvrdil i zástupce Penty. „Dnes se uskutečnilo trojstranné setkání vedení Plzeňského kraje, města Sušice a zástupců provozovatele nemocnice Nemos Sokolov. Na jednání se řešilo zajištění zdravotní péče v Sušici a diskutovala se také možnost provozování Nemocnice Sušice plzeňským krajem. Jednání budou pokračovat, bude vytvořena pracovní skupina, která bude o věci dále intenzivně jednat. S ohledem na probíhající jednání je předčasné situaci více komentovat. Všechny zúčastněné strany budou společně dál hledat řešení pro budoucí provozování nemocnice pro bezpečné zajištění péče o pacienty. V tuto chvíli se na běžném provozu nemocnice nic nemění a zahájená jednání nemají vliv na současný provoz,“ uvedl ve středu mluvčí Nemocnice Sušice Pavel Pechoušek.

KRAJ NENÍ JISTÝ

Za vedení kraje se jednání zúčastnila i krajská radní pro oblast zdravotnictví a zároveň sušická zastupitelka Milena Stárková (ČSSD). „My si budeme muset na Plzeňském kraji zanalyzovat, co vlastně v té sušické nemocnici zbylo, a s jakou strategií se k tomuto problému postavíme. Na jedné straně je tady povinnost kraje, byť není zákonná, ale morální, udržet i nějakou lůžkovou a především ambulantní péči v okrajových částech regionu. Na straně druhé je nás tam pětačtyřicet zastupitelů a na konečném řešení se budeme muset shodnout. A to řešení rozhodně nebude jednoduché,“ upozornila Stárková.

Zastupitelstvo v Sušici 19. prosince 2018
Sušičtí schválili rozpočet, diskutovali o sportovní hale

Jak to bude, pokud se krajští zastupitelé nedohodnou, zajímalo i zástupce veřejnosti. „Pokud by spolupráce s krajem nevyšla, museli bychom opakovat výběrové řízení na provozovatele nemocnice,“ reagovala na dotaz Andrea Staňková (ANO).

PÍSEMNÉ VYJÁDŘENÍ

Na závěr diskuze o budoucnosti nemocnice navrhl Karel Janda (Nezávislí ze Sušice) požádat Pentu o písemné vyjádření ohledně dalšího provozu nemocnice, což zastupitelé po diskuzi a přeformulování usnesení následně předloženého Staňkovou schválili jednomyslně.

Poslední částí bodu věnovaného nemocnici bylo pověření současného provozovatele nemocnice udržením 24hodinového provozu chirurgické ambulance od 1. 1. 2019 plus poskytnutí vyrovnávací platby provozovateli. Šlo o prodloužení současného stavu, které bylo schváleno 20 hlasy z 21 možných.

Ilustrační foto.
Pro muže, na kterého spadl strom, letěl vrtulník