V tomto týdnu se policejní preventisté se na území Plzeňského kraje zapojili do projektu Bubnovačka, který se věnuje domácímu násilí na dětech – neviditelných obětech násilí v rodině. „Preventisté s dětmi na základních školách napříč Plzeňským krajem na toto téma citlivě diskutovali a společným bubnováním pak upozornili na problém domácího násilí na dětech. V pondělí se do projektu Bubnovačka společně s policejním preventistou zapojili žáci základní školy v Plzni, Tachově a Rokycanech a v pátek v Klatovech. Smyslem je upozorňovat a dále prezentovat přesvědčení, že každé dítě má mít život bez jakéhokoliv násilí. Násilí do života dětí nepatří,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kroftová.

Akce Bubnovačka se koná v České republice druhým rokem a začala na Slovensku v roce 2014.

Food festival v DEPO2015 v Plzni.
Food festival opět provoněl DEPO2015, déšť návštěvníky neodradil

Na Klatovsku se beseda na uvedené téma uskutečnila na základní škole v Běšinech, kde policistka seznámila děti s různými způsoby, jak se vyrovnávat s náročnými situacemi. „Během besedy děti namalovaly obrázky s místy, kde se cítí bezpečně. Bubnování zaznělo opakovaně,“ doplnila klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Případů domácího násilí řeší policisté každoročně tisíce, často za účasti dětí. V loňském roce bylo vykázáno z obydlí celkem 973 osob, u kterých měli policisté podezření, že se dopouští domácího násilí. Policisté mohou opatření učinit i bez souhlasu ohrožené osoby, která ve spoustě případech může násilníka bránit, a nabídnou možnosti pomoci včetně kontaktů na příslušné instituce.