První setkání se konalo v roce 2012 a od té doby se do Brnířova sjíždí stále více příznivců zemědělské techniky i veteránů. „Máme zde takovou účast traktorů, že jsme s tím ani nepočítali v tomto počasí, které předpovídali. Přesto je tady hodně traktorů a nechybí unikáty, na které jsme čekali. Přišlo i hodně lidí, což jsme také nečekali, takže jsme spokojení,“ řekl za pořadatele Miroslav Beneš.

Mezi unikáty patřil Zetor 3013, který byl vyroben v roce 1966 pro potřebu ovocnářů. Dále Zetor 2041 rok výroby 1965, jehož byla vyrobena jen malá ověřovací série, ale pro nezájem k výrobě nedošlo. Na akci přijel i známý traktorista-cestovatel Martin Havelka, který projel traktorem Zetor 25 velký kus Evropy.

Otevření dílny v SOŠ a SOU Sušice pro elektro a hybridní automobily.
V Sušici se studenti učí v nejmodernější dílně pro elektro a hybridní auta

Všichni návštěvníci měli možnost si prohlédnout traktory i veterány na návsi, odpoledne se pak vydaly na spanilou jízdu. Nadšeni byli i návštěvníci. „Je to úžasná podívaná. Tolik traktorů pohromadě jsem nikdy neviděl a už vůbec jsem netušil, že může existovat tolik druhů. Skvělá podívaná,“ uvedl Petr Krotký, který přijel až z Plzeňska.

Kromě toho byla otevřena dominanta obce kaplička sv. Martina postavená v roce 1853 se stropním obrazem od akademického malíře Michaela Rittsteina, který má v obci chalupu po předcích, kde tvoří obrazy.

Zdroj: Daniela Loudová