Sehnat v březnu brigádu na léto je podle námi oslovených studentů nadlidský úkol. Většina podniků prý dává přednost při výběru pracovníků dětem svých zaměstnanců nebo těm, se kterými mají již zkušenosti z předešlých let. Na některých místech si prý musejí studenti zamlouvat brigády dokonce již rok dopředu. Podniky na Klatovsku však názor studentů nesdílí.

„Brigádu na léto sháním již od začátku letošního roku, ale zatím nic. Obešel jsem nějaké stavební firmy, sleduji inzeráty, ptám se po známých. Většinou mi řeknou, že mají obsazeno, nebo že brigádníky nepřijímají,“ říká student Tomáš Hrubý. Problémy sehnat brigádu měla i studentka Střední integrované školy Klatovy Veronika Snopková. „Sháněla jsem hodně dlouho. Každá koruna se přece hodí, a tak jsem nakonec sehnala brigádu až v Přešticích v jednom z tamních nákupních středisek. Trvalo ale několik měsíců, než jsem něco našla,“ prozradila Snopková.

Brigádu na léto neseženete například ve správě městské zeleně v Klatovech. „Studenti si práci na léto u nás zamlouvají dlouho dopředu. Bereme však lidi, se kterými máme z minulých let dobré zkušenosti,“ potvrdil vedoucí Správy městské zeleně v Klatovech Peter Pošefka. Podobné to je i v Pekárnách a cukrárnách Klatovy.

Z 90 % mají na léto obsazeno i v klatovských technických službách. „Pár posledních volných míst tu ještě máme,“ říká Alena Uldrychová z Technických služeb města Klatov. „Bereme osoby starší patnácti let, které již ukončily základní školu. Práce je dostatek. Brigádníci u nás například uklízejí kemp a lázně, jsou na pokladně, natírají lavičky, pomáhají při sekání trávy a podobně,“ dodala Uldrychová.

Na brigádníky letos ale teprve čekají v Drůbežářských závodech Klatovy. „Bereme v hojném počtu učně i studenty na střídání dovolených během léta za naše zaměstnance. U nás přijímáme přihlášky až poslední týden v dubnu. Do té doby se dozvíme, kolik lidí budeme moci přijmout. Pravidelně ale nabíráme závozníky, brigádníky do expedice, do výroby, do provozu,“ informuje personální vedoucí podniku Drůbežářské závody Klatovy, a.s. Marie Pošarová.

Studenti se v této době obracejí s dotazy na volná sezónní místa i na úřady práce. „Sezónní práce se objevují v našich nabídkách většinou až kolem května a června. Jde například o různý sběr ovoce a podobně. Mnoho nabídek od firem ale nemáme. Přesto se na nás s dotazy studenti a mladí lidé často obracejí,“ informovala zástupkyně ředitelky Úřadu práce v Klatovech Dana Miškovičová.