„Každoročně je zájem mezi studenty o roznášku novin. Brigádníky samozřejmě bereme. Většinou se včas o možnosti sezónní práce informují. Někdo se už více neozve, jiní to myslí vážně a můžeme s nimi počítat. Jsou i brigádníci, kteří u nás pracují pravidelně každé léto,“ říká Zdeňka Moulíková z firmy Mediaservis Klatovy.

Léto patří také brigádám na památkových objektech. I zde se musí zájemci informovat včas. Někde je obsazeno už rok dopředu. Sezóna na památkách začíná už v dubnu, kdy jsou objekty otevřeny většinou jen o víkendech. Brigádníky a pomoc potřebují správci objektů už v červnu, kdy hrady a zámky zaplavují školní výlety.

„Někteří studenti se přicházejí ptát na brigádu na našich objektech třeba v květnu a červnu. To už je ale dávno obsazeno. Zájemci o práci na hradech a zámcích se hlásí většinou už v listopadu a nebo prosinci. V těchto dnech je už pozdě,“ říká kastelán hradu Švihov Lukáš Bojčuk.

Brigádník si na památkovém objektu vydělá průměrně od padesáti korun výše. Záleží však na jeho pracovním zařazení, jazykových schopnostech a tak. Pro přijetí na hrad či zámek je zapotřebí pohovor se zájemcem a jeho prozkoušení ze znalostí historie objektu.

„Těší nás zájem studentů o práci na památkových objektech. Bohužel, kapacity jsou naplněny, a tak musíme zájemce odmítat,“ dodal Bojčuk.

Volná místa zatím hlásí i Pekárny a cukrárny Klatovy, a.s. „Brigádníky využíváme celoročně. Jsme za ně rádi. Někteří si brigádu na léto u nás zamlouvají rok dopředu, jiné sami kontaktujeme, pokud jsme s jejich prací byli u nás spokojeni,“ říká ředitel Antonín Trefanec.

Brigádník si v pekárnách vydělá průměrně kolem šedesáti korun za hodinu.

„Každá koruna se studentovi hodí, a tak chodím pracovat každé léto. Pracuji u stavební firmy jako přidavač a vydělám si poměrně slušné peníze. Koupím si za ně většinou oblečení a tak,“ popisuje Martin Kašpar z Klatov.