Letošní Národní výstava psů v Klatovech je již minulostí. Všechna ocenění a tituly již byly rozdány a chovatelé se svými psími miláčky jsou již dávno doma. Mezi účastníky letošní výstavy jsme mohli potkat chovatele z různých koutů republiky, ale i ze zahraničí. Mnozí jezdí pravidelně, pro jiné jsou výstavy pouhým zpestřením. Chybět na této výstavě nemohla chovatelka Anna Straková, která je členkou Základní kynologické organizace v Klatovech. A jak by také mohla, když má doma Národního vítěze.

„Chovatelství se sice věnuji řadu let, ale po výstavách jezdím tak poslední dva roky. Od té doby, co jsem si pořídila fenku plemene briard Bar-Bar Beskydy. Protože bydlím v bytě, mám pouze jeden kousek tak krásného plemene. Kdybych bydlela někde v baráčku se zahradou, měla bych těchto psů určitě více. Říká se totiž, že jeden briard nestačí, že vždycky musí být minimálně dva,“ vypráví Deníku hrdá chovatelka.

„K chovu tohoto plemene jsem se dostala náhodou. Briardy jsem viděla u své kamarádky, a když jsem od ní odcházela, měla jsem jasno. Pořídila jsem si fenku, začala s ní chodit na cvičiště a brzy nato jezdit i na soutěže. Je to totiž „papírový pes“, a tak mi soutěže byly vlastně doporučeny,“ vzpomíná Straková.

Tituly a ocenění na sebe nenechaly dlouho čekat. „Když váš pes získá jakékoliv ocenění, je to pocta především pro chovatele. Vidí, že jeho práce a čas, který věnuje výchově, nebyly vynaloženy zbytečně,“ pokračuje klatovská chovatelka.

Chovat briardy není zrovna žádnou levnou záležitostí. „Mě ale chovatelství baví a určitě bych briarda neměnila za žádné jiné plemeno. Briardi jsou robustní psi, jsou mrštní, svalnati s dobrými proporcemi, s živým a čilým pohybem. Je to pes s vyrovnanou povahou, není ani agresivní, ani bázlivý. Psi dosahují výšky 62 až 68 cm, feny 56 až 64 cm. Nejsou to prostě žádní drobečkové, “ doplnila informace Anna Straková.

Klatovská přehlídka byla podle chovatelky na vysoké úrovni. „Člověk se diví, co práce se musí udělat pro zdárný průběh takové akce. Myslím si ale, že se naše organizace nemusí za nic stydět. Výstava byla připravena profesionálně, a tak si celý organizační tým zaslouží velké poděkování a poklonu,“ ohodnotila víkendovou soutěž chovatelka.