Stále zavřený Březník a v případě dostatku sněhu i nové místní běžecké trasy mezi Horskou Kvildou a Kvildou a v okolí Prášil čekají v nadcházející zimní sezoně milovníky běžek na Šumavě. S úpravou běžeckých stop počítají obce od 15. prosince, do té doby totiž může cesty využívat lesnická technika Národního parku Šumava (NPŠ) či Lesů ČR.

Nové běžkařské trasy v okolí Prášil měly mít premiéru už předminulou sezonu, zatím se po nich kvůli nedostatku sněhu v minulých dvou letech ale mnoho běžkařů nesvezlo. „První rok jsme okruh nemohli upravovat vůbec, loni už jsme ho párkrát „najeli" a návštěvníci si jej většinou pochvalovali. Nastoupit je možné hned v Prášilech nebo na Slunečné a díky různému propojení lze zvolit několik různě dlouhých tras," uvedl místostarosta Prášil Josef Rada s tím, že na začátek zimní sezony už jsou Prášilští připraveni. „Upravovat budeme víceméně stejně jako v předchozích letech," dodal.

MÍSTNÍ OKRUHY

Na pořádnou zimní sezonu čekají i v Horské Kvildě a Kvildě, kde se průběžně snaží rozšiřovat nabídku tras mezi oběma Kvildami. „Páteřní trasy zůstávají stejné. Vzhledem k tomu, že jsme v centrální části Šumavy, je ani moc měnit nelze. Spíše se snažíme mezi Horskou Kvildou a Kvildou, směrem na Perlu, na Filipovu Huť vytyčit obecní okruhy. Třeba pro rodiny s dětmi, aby rodiče nebyli nuceni hnát děti desítky kilometrů, ale mohli se projet třeba jen v okolí obce. Některé trasy máme připravené už delší dobu, ale tím, jak bylo v posledních letech málo sněhu, jsme některé úseky ani nemohli upravit. Letos to vypadá, že by mohlo být sněhu dost, tak uvidíme," byl mírně optimistický starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Na sněhu závisí i Železnorudsko, kde v případě, že je ho dostatek, upravují necelých devadesát kilometrů běžeckých tras. „Nám už zima začala, od poloviny minulého týdne pluhujeme. Pokud jde o běžecké trasy, upravovat začneme v polovině prosince a rozsah bude stejný jako v minulých letech," uvedl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.

Připraveni jsou i Modravští. „Žádné velké změny nepřipravujeme, trasy budou upravovány ve stejném rozsahu jako v předchozích letech," informoval místostarosta Modravy Jaroslav Doležal.

Bohužel pro běžkaře na Modravsku i nadále zůstane zavřené občerstvení na Březníku. Tamní hájenku musela správa parku uzavřít kvůli nedostatkům v nakládání s odpadními vodami po přestavbě hájenky na „Park restaurant Březník" za předchozího vedení parku. Hájenka přitom měla být podle původních plánů vedení parku znovu otevřena už v minulé zimní sezoně.

„Pracuje se na tom od doby, kdy byl Březník zavřený. Víme, že to trvá dlouho a mrzí nás to," uvedl mluvčí NPŠ Jan Dvořák s tím, že první projekt na zprovoznění Březníku správě parku ministerstvo životního prostředí zamítlo, protože byl příliš drahý.

„V rámci úspor máme za úkol zpracovat projekt ve finančně rozumnější podobě. Zjišťovali jsme, zda by bylo možné „natáhnout" kabel a kanalizaci od Modravy. To ale s ohledem na ochranu přírody nelze a navíc by to bylo velmi nákladné. Takže jsme vyprojektovali čistírnu odpadních vod, která může fungovat v rámci ostrovního provozu. Máme už ji ministerstvem schválenou a teď pracujeme na ostrovní dodávce elektřiny," popsal stav příprav Dvořák.

TERMÍN JE OTÁZKOU

Zda by mohl být Březník otevřený aspoň příští zimu, ale říci nechtěl. „Pokud jde o nějaký termín, s tím už jsme velmi opatrní. I my sami jsme původně mysleli, že to bude jednodušší. Za Březník nám byla opakovaně Českou inspekcí životního prostředí potvrzena pokuta tři miliony korun, aktuálně se ještě projednává naše odvolání. Tím spíše si ohledně Březníku nemůžeme dovolit žádnou chybu. Chceme to vyřešit tak, aby už to nemohl nikdo nijak napadnout. Aby další vedení parku nemuselo opět řešit problémy s Březníkem, jejichž počátek je už u první rekonstrukce březnické hájovny koncem 90. let ještě za ředitele Ivana Žlábka," uzavřel Dvořák.

David Kojan