Díky rychlému zásahu gólmana chanovického týmu Stanislava Soukupa se znovu narodil kvasetický fotbalista Pavel Lepší.

Při prvním turnajovém utkání Lepší po nekontrolovaném skluzu před tribunou upadl na záda, udeřil se hlavou o zem, zůstal bezvládně ležet na hřišti a začal se dusit. Okamžitě k němu zamířil z publika i brankář Soukup, který se mu snažil rychle obnovit dýchání.

Byl to boj o vteřiny, protože zraněný hráč se svíjel na zemi. Ostatní ihned volali zdravotnickou záchrannou službu (ZZS). „Přineste lžíci nebo vidličku, rychle,“ ozývalo se z hloučku od zraněného hráče.

Pak se Soukupovi podařilo uvolnit zraněnému jazyk, obnovit jeho dýchání a uložit ho do stabilizované polohy. „Pavle, slyšíš mě? Pavle! Přineste vodu. Je to dobré, už vnímá,“ byly slyšet úlevné výkřiky.

Další fotbalisté rychle nad Lepším roztáhli plachtu, aby neležel na přímém slunci. Do příjezdu sanitky ho Soukup s ostatními udržovali ve stabilizované poloze a neustále s ním komunikovali.

Lékaři ze záchranné služby okamžitě naložili zraněného, který už byl k úlevě všech při vědomí, na nosítka, a odvezli ho za potlesku přítomných do nemocnice.

„Pacient utrpěl úraz hlavy s následným křečovým stavem. Byl převezen do Klatovské nemocnice na vyšetření na neurologii, kde zůstal na pozorování,“ řekl Deníku vedoucí lékař operačního střediska ZZS Plzeňského kraje Jiří Růžička.

„Dotyčný, který poskytl zraněnému první pomoc, mu zachránil život tím, že mu obnovil dýchání a uložil ho do stabilizované polohy, čímž zabránil zadušení zvratky,“ dodal lékař.

„To není nic neobvyklého, udělal by to určitě každý. Když jsem viděl, že Pavel zůstal ležet a nemohl dýchat, snažil jsme se mu rychle vyndat jazyk, ani nevím, co jsem to měl v ruce. Pak jsem ho uložil do stabilizované polohy. K rychlému rozhodnutí mi pomohlo i to, že jsem dříve jezdil sanitkou. Ale hlavní je, že vše dobře dopadlo a Pavel bude v pořádku,“ ulevilo se po odjezdu sanitky Soukupovi.

„Za všechny organizátory i hráče na turnaji bych chtěl znovu Stanislavu Soukupovi poděkovat za včasné poskytnutí pomoci a záchranu Pavlova života. Tento čin určitě zasluhuje, aby se o něm dozvěděla široká veřejnost, proto jsem podal okamžitě podnět na okresní fotbalový svaz, aby tento čin byl oceněn cenou fair play,“ uvedl ředitel turnaje Václav Zahradník z TJ Sokol Kvasetice.

Organizátoři ještě na závěr turnaje předali Soukupovi speciální cenu jako malé poděkování za jeho čin, který všichni provázeli uznalým potleskem.

RADA LÉKAŘE

„Pokud se setkáte s případem náhlého křečového stavu s bezvědomím, je v první chvíli nejdůležitější dbát, aby se pacient nezranil, to znamená odstranit z jeho blízkosti veškeré předměty, které by mu mohly při křeči ublížit. Pokud má postižený křeče, nemá se s ním manipulovat. Teprve až přestanou, což trvá různě, přibližně dvě až pět minut, je zapotřebí uvolnit mu dýchací cesty a stabilizovat ho,“ informoval lékař zdravotnické záchranné služby Jiří Růžička.