Netradiční pohled se naskytl kolemjdoucím v neděli dopoledne v Sušici na břehu Otavy u bývalého posádkového domu armády. Právě tam totiž do lodí nastupovala skupinka vodáků, kterým v plavbě nezabránil ani desetistupňový mráz.

Na počátku této akce stál kytarový virtuos Lubomír Brabec. „Tato tradice začala už v době, kdy jsem bydlel v Praze a vždy na druhý svátek vánoční jsme vzali lodě a sjížděli Sázavu. Tehdy jsme jezdili na kajacích a cestu jsme zakončovali povinným „eskymákem“. Když jsem se přestěhoval do Čepic, vždy bylo totiž mým snem bydlet u vody, u vodácké řeky, tak jsem si řekl, že to musím závést i tady,“ vysvětlil Brabec.

Vánoční splouvání Otavy ze Sušice do Čepic se konalo už podruhé. „Poprvé jsme vyrazili loni. Byly jen dvě lodě, jeli jsme jen se šéfem sušické půjčovny lodí. Letos jsme se rozhodli, že uděláme trošku větší propagaci, že zkusíme přemluvit více vodáků. Když jsme seděli včera v hospodě, chtěli všichni pádlovat, všichni říkali, že pojedou, ale když ráno viděli ten deseti stupňový mráz, tak už se jim nechce, většina řekla, že pojedou jako doprovodné vozidlo,“ smál se před vyplutím kytarista, vodák, lyžař, jachtař, potápěč a cestovatel Brabec.

Na cestu vyrazilo nakonec šest nadšenců ve třech kanoích. „Když se člověk projede uprostřed zimy, vidí zase něco úplně jiného. Řeka se úžasně změní a je to doopravdy krásné. Doufám, že příští rok už nás bude plná řeka, musíme prostě na vodáky tlačit, aby nejezdili jen v létě, protože Otava je krásná i v zimě a nechá se i v zimě jet,“ pozval už na příští rok vodáky Brabec.

Namrzlé kameny

Osm kilometrů ke starému kamennému mostu do Čepic trvalo partě vodáků necelou hodinu. „Cesta byla nádherná. Počasí bylo krásné, bylo i dost vody, takže jsme nikde nedrhli. Když byly přeci jen někde kameny, tak byly pěkně namrzlé a loď se po nich krásně sklouzla. Hned na začátku jsme sice nabrali trochu vody, ale jinak to bylo velice příjemné a příští rok určitě pojedu opět,“ popsal své dojmy v cíli Libor Potužník.

Jedinou ženou v šestici vodáků byla Ivana Urválková. „Cesta byla úžasná, hlavně jsem měla vynikajícího kormidelníka. Je to úplně něco jiného než v létě, všechno je zamrzlé, je to prostě perfektní,“ pochválila plavkyně svého kormidelníka Lubomíra Brabce, kterému zimní Otava připomněla cestu na nejjižnější kontinent.

„Krásně mrzne, ve vodě plave ledová tříšť, takže mi to pořád připomíná mojí zamilovanou Antarktidu. Těším se, že se tady setkáme opět příští rok, kdy by už na mostě měla stát skleněná socha svatého Jana Nepomuckého od sklářky Vladěny Tesařové. Sochu chceme postavit v létě, myslím, že na mostech svatý Jan Nepomucký má stát, je totiž patronem české země a také všech vodáků,“ dodal Brabec, který na finanční podporu sochy uspořádá koncert pro sv. Jana.