Deník postupně představuje všechna oddělení, která se do nového monobloku Klatovské nemocnice  stěhují. Dozvíte se, kde je najdete, jak vypadala dříve, jak jsou zařízená nyní a kdo je jejich primářem.

V dnešním díle vám představíme oddělení, která se nacházejí ve druhém podlaží nového monobloku, a to anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO), jednotku intenzivní péče (JIP) a oddělení dlouhodobé intenzivní péče (DIP).

ARO

Již pátým rokem vede ARO primářka Miriam Grédová, která dříve pracovala jako lékařka anesteziologicko-resuscitačního oddělení ve funkci sekundárního lékaře a posléze jako zástupkyně primáře. Je jí 46 let a bydlí v Klatovech.

ARO mělo v bývalých prostorách pět lůžek a jednu urgentní ambulanci. Tyto prostory byly podle slov primářky již nevyhovující, například bylo nutné složitým způsobem pacienty převážet k určitým vyšetřením mimo budovu.

„I v novém monobloku má oddělení  pět lůžek. Jsou uzpůsobena boxovým systémem, což je moderní způsob ošetřování pacientů, kdy každý pacient má svoji místnost, kde má všechny své věci. Pokoje jsou vybaveny moderními polohovacími lůžky, které jsou nejvyšší kvality včetně antidekubitních matrací. Dále se oddělení sestává ze vstupní vyšetřovací místnosti, zázemí pro personál a o jedno patro níže je místnost urgentního příjmu k přijímání pacientů a přejímání pacientů od záchranné služby," sdělila Grédová.

Při boxovém systému se o jednoho pacienta vždy stará jedna sestra, jedna sestra pracuje na centrále jako zázemí, kde má rovněž možnost sledovat pacienty. Vždy je určen jeden styčný pracovník pro provádění resuscitací v nemocnici a pro kontakt se záchrannou službou.

„Největší plus nového oddělení vidíme jednak v lepší organizaci práce a péči o akutní pacienty, jednak ve velmi moderní a kvalitní zdravotní technice, která zde byla zakoupena. Je samozřejmé, že nesmíme podceňovat také lidský faktor, protože ani moderní technika vše nevyřeší, takže si myslím, že i dobře organizovaný personál má velký význam pro to, aby oddělení dobře fungovalo," uvedla primářka.

JIP

Sousedícím oddělením je JIP, které má na starost vedoucí lékař Radek Pelnář. Ten byl do této funkce jmenován 1. května tohoto roku. Předtím byl sekundárním lékařem anesteziologicko – resuscitačního oddělení. Je mu 38 let a bydlí v Klatovech.

Ve staré nemocnici byla intenzivní péče na interním oddělení, na chirurgii a ortopedii. „Současné pojetí nemocnice v podstatě spočívá v tom, že veškeré intenzivní péče, veškerá jednotky byly sjednoceny do jedné multioborové jednotky intenzivní péče, kde je část interní, chirurgická, ortopedická, samozřejmě s kapacitou i pro pacienty plicního oddělení i jiných oddělení v případě potřeby. Celkový počet lůžek je jedenáct s možností ventilování pěti lůžek," popsal JIP Pelnář.

Poskytovaná péče bude pod dohledem jednoho lékaře.

Velký posun je v rozdělení do boxového systému a uspořádání lůžek. „Je tam větší intimita pro pacienty, lepší hygienický a epidemiologický režim. Celkové zázemí JIPu je lepší, než bylo ve staré nemocnici. Oddělení je vybaveno dvěma centrálami, kam jsou staženy všechny monitory z oddělení, kde sedí sestry, které vše sledují. Stejně tak jsou rozděleny sestry na každý box," seznámil s oddělením Pelnář.

DIP

Navazujícím oddělením na JIP je DIP. To má na starost vedoucí lékař Roman Krátký, který je v této funkci od ledna tohoto roku, kdy byla DIP v Klatovské nemocnici založena. Je mu 49 let, bydlí v Klatovech a v tamní nemocnici pracuje 25 let.

„Ve staré nemocnici jsme toto oddělení provozovali trochu v provizorních prostorech na interní jednotce intenzivní péče. Nyní už jsme v nových prostorech, kde je vše moderně zařízeno. V současné době tam máme pět lůžek, ale do budoucna plánujeme, že bychom oddělení rozšířili ještě o jedno lůžko. Na DIP navazuje dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče (DIOP), kde máme v plánu zřídit sedm lůžek. Tato péče je součástí celé intenzivní péče, čili zapadá do řetězce ARO, JIP a DIP. Pacienti, kteří nejsou schopni ze zdravotních důvodů odejít do domácí péče, pak přecházejí do  dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče," řekl Deníku Krátký.

Na oddělení pracuje dvacet sestřiček. Zhruba tři sestry na směně se starají o jednoho pacienta. „Největším plusem je prostorové uspořádání celého oddělení, kde je péče koncentrována v podstatě na jednom místě a je možné zastupování i sestřiček v péči i lékařů. V současné době se o pacienty intenzivně starají po dobu 24 hodin dva lékaři. Přístrojové vybavení jsme pořizovali i do staré nemocnice, takže zčásti zde máme i to, ale další vybavení je rozšířeno o modernější typy přístrojů," uvedl Krátký.

V dalších dílech se můžete těšit na představení operačních sálů a oddělení chirurgie a ortopedie.