„Podle aktuálních čísel padlo z noci ze středy na čtvrtek na území národního parku 20 230 stromů. Nejpostiženější oblastí bylo Srní, kde silný vítr porazil 12 700 stromů. Pět tisíc stromů padlo na Prášilech a asi 1330 na Českých Žlebech,“ informoval Deník mluvčí NPŠ Pavel Pechoušek, podle něhož bouřka způsobila největší škody od orkánu Kyrill v roce 2007. S následky Kyrillu, kterému padl za oběť necelý jeden milion stromů, se to ale srovnávat nedá.

„Následky bouřky využijí pracovníci parku jako legální opatření v boji s kůrovcem. Stromy zůstanou ve všech zónách ležet na zemi, kde do nich postupně bude nalétávat kůrovec, a odvezou se během léta,“ uvedl Pechoušek.

Kalamita přinese komplikace i turistům, v termínu od 18. 7. do 24. 7. bude částečně omezený provoz na trase Slunečná – Liščí díry – Prášilské jezero a na trase Slunečná – Poledník. „Na trasách se budou provádět úklidové práce a pracovníci Národního parku Šumava tu budou odstraňovat následky větrné kalamity,“ vysvětlil Pechoušek a dodal, že Správa NPŠ vyzývá návštěvníky ke zvýšené opatrnosti a nabádá je, aby se řídili pokynů pracovníků parku.