Milion se podařilo letos Borovoladským získat z různých dotačních titulů na opravy v obci a místních částech a zároveň i na veřejně prospěšné práce.
U každé dotace byla jiná spoluúčast obce. Každopádně, všechny projekty jsme již dokončili, a tak mají děti kolem mateřinky nový plot a upravené prostranství, podařilo se nám upravit hasičárnu, hřbitov a finančně přispět na veřejně prospěšné práce,“ shrnula včera starostka Borových Lad Jana Hrazánková.


V případě hřbitova byl letošní rok doslova symbolický. Zřízen a vysvěcen byl v roce 1888 a po osmaosmdesáti letech se pomocí buldozeru toto pietní místo stalo opět pastvinou. A konečně letos, tedy v roce s osmičkou na konci, se pohřebiště dočkalo symbolické obnovy.


Náhrobky i kříže, které po několik desetiletí ležely pod silnou vrstvou hlíny, byly vykopány, očištěny a navráceny zpět do prostoru hřbitova. Navíc zde byl vztyčen nový kříž i památník připomínající jak význam a osud tohoto místa, tak i farní kostel svatého Martina, který se nacházel jen o pár desítek metrů dále a byl zlikvidován ve stejném roce jako zmíněný hřbitov.


Obec však pro letošní rok ještě s žádostmi o dotace neskončila. „Nyní máme ve hře žádost o dotaci ve výši dvou a půl milionu korun, kterou bychom chtěli použít na výměnu oplocení kolem základní školy, vybudování přístavku, hřiště s umělým povrchem, dopadové plochy pod stávající herní prvky a doplnění o novou herní soustavu,“ vypočítala starostka Borových Lad.

Leona Frölichová
Jaroslav Pulkrábek