VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bořánek: Školu beru za svou

Klatovy – Rozhovor se školníkem Masarykovy ZŠ Klatovy

30.3.2010
SDÍLEJ:

Školníka Josefa Bořánka znají všichni, kteří během posledních 30 let navštěvovali Masarykovu základní školu Klatovy. Na snímku spravuje v dílně školní židli. Foto: DENÍK/Jana Hnojská

Mnoho absolventů Masarykovy základní školy Klatovy zná Josefa Bořánka, protože jako školník pracuje v této škole už 31 let. Povídali jsme si například o tom, co jeho povolání obnáší a jak se se změnilo po roce 1989.

Jak jste se dostal k práci školníka?

Začal jsem dělat školníka kvůli bytu. V 1979 jsme chtěli mít kde bydlet. Školníka dělám už 31 let.

Baví vás to?

Je to povolání jako každé jiné. Ale člověk k tomu musí nějaký vztah mít, jinak by to nedělal. Má to své jako každé zaměstnání, jednou je to dobré, podruhé špatné. Více je náročné na psychiku, než že by se člověk nadřel. Žáci jsou agresivnější, sprostější. Těžko se děti zvládají. Veškerá své práva znají, to se ozvou, ale povinnosti nějaké aby měly, na to zapomínají.

Co obnáší práce školníka?

V podstatě všechno. Celkově zajišťovat chod školy vůbec – údržba, úklid, zajišťovat řemeslníky, kontrolovat jejich práci. Dohlížíte také na uklízečky, rozdáváte i kontrolujete práci. Je toho dost, lidé mají ale o nás zkreslenou představu. Setkávám se často s názorem, že máme dva měsíce prázdnin, přitom máme nárok na dovolenou jako kdokoliv jiný. Máme problém si vůbec přes prázdniny dovolenou vybrat, to spíš při škole. Protože o prázdninách se dělají práce, které se za obvyklého chodu školy nedají dělat, například se maluje. Musíme tam být s řemeslníky, nemůžeme si vybrat dovolenou, jak si představujeme.

Změnila se práce školníka po roce 1989?

Práce sama ne. Když jsem nastoupil, škola byla ve velmi špatném technickém stavu. Nyní je vše opravené. Mohl by někdo říct, že teď není třeba údržba žádná. Jenže současné děti si neváží ničeho a vše ničí. Až to člověka štve, protože člověk si bere školu za svoji, jako kdyby mi děti ničily něco doma. Přitom se to pro ně snažím vypiplat. Dnes mají vybavené počítačové učebny, všechno se pro ně vylepšuje a ony si ničeho neváží a jenom likvidují. Tak jenom spravujete.

Byly tedy děti před rokem 1989 vychovanější?

Myslím si, že si tolik nedovolily. Mám dojem, že po revoluci děti zvlčily. Rodiče místo toho, aby si je doma srovnali, ještě naopak jdou proti škole. Řeknou, doma to nedělá, takový on není. Za chvíli se těch dětí budeme bát. Dřív rodiče své děti nenechali tak volně, drželi je víc zkrátka. Bude to dobou, rodiče na děti nemají tolik času. Nyní se musí každý ohánět, aby se uživil, tenkrát byla práce daná. Po revoluci začli nemít na děti čas a ty se tak chytaly ulice a teď jsou daleko horší, než byly.

Není to klišé? Neříkalo se, že děti jsou horší, už za Marie Terezie?

(Smích) Ne, je to tak. Za třicet let ten posun cítím. Není to s nimi legrace. Některé jsou ale samozřejmě rozumné. I se zeptají, jestli není potřeba s něčím pomoct. Jiné odmítnou s tím, že od toho tu nejsou, že se ve škole mají jen učit.

Máte nějaké oblíbence?

Jsou tam i slušné děti. Nemůžu samozřejmě říct, že jsou všechny stejné. Jak kluci, tak holky, člověk si je pamatuje, ví o nich, že jsou slušné a hodné.

Dostáváte od nich například na Vánoce přání?

Taky. Nebo když končí deváťáci, tak přijdou s vyrobeným dárkem nebo přinesou kytku. A rozloučí se. Líbí se mi, že i po letech se ke mně hlásí, a třeba si je už ani nepamatuji. To potěší.

Jakou má školník pracovní dobu?

Mám danou pracovní dobu. Od 6 hodin. Není to ale jako ve fabrice, nemůžu říct, že mi v půl třetí padne, obvykle do pěti. Když je třeba, chodím do práce i v sobotu a neděli. Škola provozuje i ubytování a pronajímá sportoviště. Pak když je rodičák, tak ve škole musíte být také déle.

Má Masaryčka své genius loci?

Určitě má, stejně jak každá budova. Zažil jsem tu spoustu ředitelů. Myslím si, že je pro školu lepší, když se střídají ředitelé než školníci (smích). Školník než se zaběhne v chodu školy, tak to trvá nějaký rok. Není to tak, že nastoupíte a za půl roku víte všechno.

Jak dlouho byl školníkem váš předchůdce?

Přede mnou byl školníkem pan Vimr, mám dojem, že to bylo deset let. Ještě předtím pan Hrbáček a u toho nevím, jak dlouho tam byl. Ale určitě také dlouho.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Jana Pavlasová

30.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z Českých Budějovic přivezli hokejisté jen bod

Maškarní bál družiny v ZŠ Klatovy, Plánická.
44

OBRAZEM: Družina měla maškarní bál

Kroniku bude nová nýrská kronikářka psát ručně

Nýrsko – Novou kronikářku mají v Nýrsku. Zastupitelstvo města na svém zasedání v pondělí 12. února schválilo, aby se o městskou kroniku starala Martina Bastlová.

Socialisté v kraji: Podpoříme Chovance

Plzeň - Oficiálně je krajská ČSSD jako jeden muž, fakticky moc ne.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

AKTUALIZOVÁNO

FOTO: Policie zadržela na D5 dva kamiony převážející běžence

Plzeňský kraj - S řidiči a jejich spolujezdci je nyní vedeno trestní řízení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT