„Ochotnické divadlo mělo dříve v obci tradici už za dob prvé republiky, hrálo se i v době druhé světové války a skončilo v padesátých létech minulého století. Posledním vedoucím a režisérem byl otec Jirky Gregory, ředitel místní základní školy Jindřich Gregora. Tradici se podařilo obnovit a letos již hrajeme osm let,“ řekl jeden ze zakladatelů František Strnad.

Divadlo z Bolešin hraje hry napsané Františkem Strnadem a nebo upravené, například klasiku českého divadla Lucerna - Dlaskabáty hříšná ves aneb Zapomenutý čert. Pro divadelní sezonu 2021 - 2022 nastudovali novou komedii Lakomec, pitomec … a nakonec? „Nejde o Lakomce od Molliéra a dobu před 220 lety, ale o soudobou současnost, kde bohužel majetek, mamon a peníze jsou postaveny až na prvé místo v životě mnohých současníků a normální lidské vztahy jsou druhotné,“ seznámil s hrou Strnad.

Škola v Bolešinech nyní.
Škola v Bolešinech slaví v květnu 130 let, má za sebou bohatou historii

Dosud odehráli pět představení, z toho tři na Moravě v rámci festivalu ochotnických divadel, na Klatovsku ji zatím lidé viděli v Dlažově a v Kolinci. Domácímu publiku se představí v sobotu 23. dubna od 19.30 hodin. „Zveme nejen obyvatele Bolešin, ale všechny, kteří máte rádi český slušný humor, bez vulgarit a násilí,“ pozval principál divadla.

Covidová pandemie ale i přesto zasáhla od jejich plánů, zkoušek i vystoupení a zcela ochromila na dva roky úspěšný divadelní kroužek při ZŠ Bolešiny. „Naučili jsme děti nejen hrát, ale i zpívat a pohybovat se na jevišti, a to jednak v zábavném pořadu Čtvrtá adventní svíčka, jednak na oslavách dne dětí, ale především veselohrami, které měly úspěch nejen v Bolešinech, ale i v Myslovicích a v Klatovech. I ředitel ZŠ Michal Buriánek, rodiče a děti samotné mají zájem, aby od října letošního roku, tradice dětského divadla pokračovala,“ uvedl Strnad, který si přeje, aby se podařilo naplnit jeden nápad – odehrát společně představení dětí a dospělých.

Na závěr principál dodal: „Děkuji za všechny členy našeho divadla vedení obce Bolešiny a vedení základní školy za finanční pomoc, dobré vzájemné vztahy i propagaci našich vystoupení.“