Na druhou stranu přijali pozvání Správy na exkurzi do švédské Uppsaly.

„Na adresu naší obce přišlo pozvání, zda se nechceme zúčastnit ve švédské Uppsale setkání s představiteli jiných evropských lokalit vytipovaných pro možné umístění úložiště radioaktivních odpadů. Na podobné akce jezdím já, nebo místostarostka Jana Cihlářová. Protentokrát jsme se rozhodli, že pojede ona,“ potvrdil Deníku starosta Pačejova Vladimír Smolík.

Podle slov vedoucí oddělení komunikace SÚRAO Lucie Steinerové bylo setkání ve Švédsku dalším pokračováním dlouhodobého evropského projektu Argona, v jehož rámci si účastníci vyměňují zkušenosti a diskutují o programech výstavby úložišť v jednotlivých zemích. „Projekt od roku 2006 koordinuje zástupce z několika evropských zemí: Belgie, Česká republika, Finsko, Holandsko, Slovensko, Švédsko, Británie a další.

Jeho cílem je vyvinout nové metody dialogu mezi veřejností a vybranými institucemi tak, aby programy nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem byly transparentní, otevřeně komunikované a aby maximálně zapojovaly veřejnost do procesu rozhodování,“ uvedla Steinerová.

Starost Pačejova nevidí na cestě do Švédska nic špatného. „Jde o dvoudenní konferenci, na které se účastníci mimo jiné dozví i to, jak na tyto záležitosti reaguje veřejnost, navštívili i laboratoř, která se zabývá zkoumáním hlubinných úložišť,“ dodal starosta.

Pačejovská místostarostka Jana Cihlářová měla včera celý den jednání, nicméně Deníku v odpoledních hodinách přislíbila, že o své cestě do Švédska pár zajímavostí pošle e–mailem.

Proti nabídce SÚRAO na cestu do Švédska ostře vystoupil starosta Maňovic Miroslav Panuška. „Řediteli, panu Dudovi, jsem jasně vzkázal, proč bych se měl dívat na něco, co ve svém okolí stejně nechci,“ popisuje Panuška, jak reagoval na nabídku SÚRAO, která oslovila i představitele dalších obcí. „Trochu mě překvapilo, že Pačejovští nabídku přijali a paní Cihlářová do Švédska jela,“ řekl maňovický starosta. Podle jeho vyjádření chodí ze SÚRAO nejrůznější nabídky.

Nejde jen o cesty do zahraničí, kde se mohou představitelé měst a obcí seznámit s dopady po výstavbě hlubinného úložiště, ale pravidelně přicházejí i s nejrůznějšími dárky. „Například nabízeli diáře a kalendáře,“ říká Panuška. „Měli bychom být v tomto směru víc jednotní, a pokud si řekneme, že úložiště ve svém okolí nechceme, pak bychom měli i stejně postupovat a ne se nechat zlákat na cesty do zahraničí,“ dodal maňovický starosta.

Správa úložišť koncem února zahájila v rámci projektu Argona setkání se zástupci obcí v předběžně vytipovaných lokalitách. Tématem je blížící se konec vládního moratoria, které do roku 2009 pozastavilo veškeré geologické práce.

„SÚRAO zastupitelům předává informace o jednotlivých fázích průzkumných prací i způsobu následného výběru vhodné lokality a lokality záložní. Setkání se již uskutečnilo v lokalitách Blatno, Rohozná a Lodhéřov, chystají se pro zbývající lokality Budišov, Božejovice a Pačejov,“ dodala Steinerová.