Teď bude parku sloužit, názor ale prý nezměnil. „Udělal jsem to ze zištných důvodů. Za jedno svezení bych musel dát tři stovky, takhle to mám zadarmo," směje se Nykles.

Bude agitovat

Nykles, který šumavským obcím nešéfuje od roku 2009, si už zhruba před čtyřmi lety udělal v NP Šumava průvodcovský kurz. „Přihlásil jsem se, protože na kurzu byly zajímavé přednášky a já se chtěl dozvědět něco nového. Průvodce jsem ale nikdy nedělal, protože mi chůze kvůli umělé kyčli nedělá dobře. Jsem ale vodák a zároveň člen komise pro splouvání, navíc jsem horní Vltavu jezdil vždy třikrát do roka," vysvětlil Nykles, proč se stal vodáckým průvodcem. Dodal, že mu přišlo lepší projet se po Vltavě jako průvodce zadarmo než dát za jedno splutí sedmnáctikilometrového úseku tři sta korun. „Takže moje důvody jsou jen zištné. Oni si v parku možná myslí, že mi zavřou ústa, když budu průvodcem, ale nezavřou Já budu svoji osvětu mezi vodáky šířit dál," dodal Nykles.

NP Šumava se svým dlouholetým oponentem jako svým průvodcem problém nemá. „Pan Nykles je vodák tělem i duší. Je to člověk, který je s vodou úzce spjatý celý život. Rozhodně věříme v jeho odborné znalosti i zkušenosti. V žádném případě nemáme strach, že by svou úlohu nezvládl. Jeho předešlé spory s předchozím vedením NP Šumava nejsou v tomto případě vůbec důležité. Důležitý je jeho vztah k Šumavě a k vodě, respektive k Vltavě," nastínil pohled šumavského parku jeho mluvčí Pavel Pechoušek.

Více ve středečním Klatovském deníku.