„Sbor byl založen v roce 1912. Nikdy zde nepřestal fungovat a stále je činným. Aktuálně máme 31 členů, dá se říci, že pořád aktivních, i když věkový průměr na vesnicích je poněkud vyšší, než bychom si přáli. Ale je to tak, jak to je, a jsme za to rádi, protože hasiči přejímají kulturu a dění na vesnici,“ seznámil se sborem jeho jednatel Petr Nový.

Bojanovičtí hasiči se mohou také pyšnit hasičskou stříkačkou, která byla právě před 110 lety při založení sboru pořízena. Stále je ve skvělém stavu a bylo možné ji vidět i při ukázkovém zásahu. „Stříkačka je zcela původní, s originálními díly, bez žádných úprav,“ poznamenal Nový.

Staročeská konopická v Hejné 2022.
V Hejné se opět po čtyřech letech podařilo oženit Konopičáka s Konopičkou

Současně s výročím hasičů se slavila také pouť, která nemá ani zdaleka tak hluboké kořeny jako sbor. „Slaví se tady prakticky od nedávna.V roce 2014 jsme tady měli sraz rodáků a došlo k vysvěcení kapličky, protože jsme nikde v kronice nenašli, komu byla zasvěcena. Až po delším bádání a jednání s diecézí v Českých Budějovicích i dle obrazu nad oltářem jsme ji nechali zasvětit Panně Marii Královně,“ vysvětlil Nový.

Připraven byl program, který začal bohoslužbou a pokračoval na návsi položením věnce u pomníku, následně bylo přichystáno hudební vystoupení, přišel i kouzelník a odpoledne zpestřilo i divadelní představení ochotníků z Břežan. Nechyběla ani zábava pro děti. Vše završila večerní taneční zábava.

K vidění byla po celý den také hasičská technika hasičských sborů z okolí.