Dva úspěchy si „připsali“ odpůrci stavby elektrárny na biomasu v Dlouhé Vsi u Sušice. Deník o tom informoval dlouhoveský starosta Jiří Vichr.
Už loni v létě vyhlásilo kvůli plánu plzeňského podnikatele Zdeňka Javorského dlouhoveské zastupitelstvo stavební uzávěru. „U původní stavební uzávěry jsme nedodrželi některé procesní věci, takže jsme museli vypracovat novou. Ta začala platit 31. prosince loňského roku. A právě na základě této stavební uzávěry Krajský úřad Plzeňského kraje zamítl žádost pana Javorského o územní řízení,“ řekl Deníku Vichr. Stavební uzávěra se týká výrobních území v Dlouhé Vsi a podle starosty bude platit až do změny územního plánu.

„Dalším stanoviskem dotčeného orgánu státní správy, které nesouhlasí s plánem na stavbu elektrárny, je stanovisko odboru životního prostředí Městského úřadu Sušice, které se nám nedávno dostalo do rukou. Podle něj není projekt v souladu s krajinným rázem, a tím pádem se neuděluje souhlas. V záloze máme i další argumenty, které si necháme v záloze, pokud se opět rozvířila otázka výstavby elektrárny,“ dodal starosta.

Elektrárna by měla vzniknout v areálu dřevozpracující firmy v Dlouhé Vsi, která patří Javorskému. „Plánuji výstavbu dvou elektráren na biomasu, každý blok o výkonu 5,6 megawattu, a jedné fotovoltaické elektrárny. Jde o výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů, kterou podporuje i stát. Výroba elektřiny je dobře placená, ze zisků bych mohl firmu v Dlouhé Vsi rozvíjet, nejen udržovat při životě. Navíc obě elektrárny jsou podle posudků ekologičtější než současný dosluhující kotel,“ popsal projekt na loňském setkání se starosty okolních obcí a odpůrci elektrárny podnikatel Javorský.

Obyvatelé jsou proti

Se stavbou ovšem nesouhlasí obyvatelé Dlouhé Vsi, kteří kvůli plánované elektrárně dokonce založili občanské sdružení Šumava sobě, ani dlouhoveští zastupitelé. Obávají se dopadů na životní prostředí i zvýšeného provozu kamionů, problémem je podle nich i nevyhovující příjezdová cesta k areálu. „Bydlím zhruba v polovině cesty z hlavní silnice k areálu. Příjezdová cesta je úzká, když tam projede kamion, otřásá se nám celá chalupa. Nedovedu si představit, že by po stavbě elektrárny mělo po cestě jezdit ještě více kamionů než v současnosti,“ řekla Deníku dlouhoveská obyvatelka Miroslava Bejvlová.

Proti jsou i představitelé okolních měst a obcí. „Zastupitelstvo Sušice Dlouhou Ves v odmítnutí stavby podpořilo. Nejde o to, že by projekt byl neekologický, ale podle mě je megalomanský a naprosto sem nepatří,“ uvedl už dříve k projektu sušický starosta Petr Mottl.