Stovky kilometrů běžeckých stop budou už zanedlouho připraveny pro milovníky bílé stopy, Šumava už čeká pouze na první sníh. Na Klatovsku by měly obce upravovat běžecké stopy v přibližně stejném rozsahu jako v minulé sezoně, přibude upravená stopa po cyklostezce v úseku Velký Bor – Srní, který by měl být dokončen začátkem prosince.

Železná Ruda

Výrazné změny neplánuje v úpravě běžeckých tras město Železná Ruda. „Stopy budeme upravovat ve stejném rozsahu jako loni s tím, že upravena bude minimálně jedna, dvě se budou upravovat v místech, kde má trasa dostatečnou šířku. Stejně jako loni se bude upravovat trasa „Betonka“ ze špičáckého sedla na Hojsovu Stráž, která nabídne dvě stopy a pás na bruslení,“ informoval železnorudský místostarosta Milan Kříž.

Prášily

Ve stejném rozsahu se budou upravovat stopy i na Prášilsku. „Lepší situace bude na trase přes Novou Hůrku na jezero Laka, kde si loni turisté na kvalitu stopy stěžovali. Důvodem byl hustý les, kvůli kterému byla zapotřebí velká vrstva sněhu. V letošním roce byl les vykácen, takže pro běžkaře by to mělo být lepší. Pěší turisté budou moci využívat cesty Nová Hůrka – Hůrka – Vysoké Lávky, které se bude prohrnovat pro auta, u Prášil se pak bude upravovat zhruba dvoukilometrový okruh pro bruslaře a také dráha pro psí spřežení. Upravovat budeme i stopu po cyklostezce Vysoké Lávky – Velký Bor, odkud lze pokračovat dále na Srní,“ uvedl starosta Prášil Mojmír Kabát.

Modrava

Na pěší turisty myslí i na Modravě, kde pro ně budou upravovat trasy Modrava – Rybárna – Tříjezerní slať – Rokyta – Hradlový most a Modrava – Modravský most (směr Březník). „Trasy pro běžkaře budeme upravovat ve stejném rozsahu jako v minulé sezoně. Při slabší sněhové pokrývce mohou ovšem nastat problémy, letos totiž ačkoliv jsme několikrát žádali správu národního parku o letní údržbu běžeckých tras, kterou my dělat nesmíme, správa se o údržbu nepostarala. Takže v těch stopách jsou vyrostlé stromky a další vegetace,“ zlobil se starosta Modravy Antonín Schubert.

Horská Kvilda

Podobně jako v minulosti se bude upravovat trasa Horská Kvilda – Kvilda a okruhy na loukách v okolí Horské Kvildy. „Upravovat budeme také stopu na Filipovu Huť po asfaltce, stopu na Filipovu Huť přes Březovou horu pak pouze za dobrých sněhových podmínek,“ doplnila starostka Horské Kvildy Simona Hnátková.

Srní

Hlavní novinkou v úpravě běžeckých stop bude trasa Srní – Velký Bor po novém úseku cyklostezky. „Upravovat budeme také trasu po nové cyklostezce zhruba od odbočky na Staré Srní k plavebnímu kanálu a stejně jako v minulých letech takzvaný Srnský okruh,“ řekla Deníku starostka Srní Ivana Pěčová.