Horská služba Šumava dostala hlášení o případu krátce před šestou hodinou večer od jihočeské záchranné služby s tím, že muž je při vědomí, ale stěžuje si na silné bolesti v oblasti hrudníku.

„Tři ženy, které s ním na túru vyrazily, naštěstí jihočeské záchrance popsaly, v jakém stavu muž je a kde se přibližně nachází. Na místo okamžitě vyrazili naši dva záchranáři na sněžném skútru a vzhledem k okolnostem byli vybaveni automatizovaným externím defibrilátorem,“ informoval člen Horské služby Šumava Ondřej Zeman.

Cestou záchranářům dispečink jihočeské záchranné služby ještě upřesňoval místo, kde muž leží.

Poté, co jej členové horské služby po asi pětadvaceti minutách našli, zjistili, že skutečně vše nasvědčuje náhlé srdeční příhodě a pacient je mírně podchlazen. Naložili jej tedy na saně a za skútrem muže transportovali do Kvildy.

Tam jej předali osádce rychlé lékařské pomoci, která pacienta odvezla na kardiocentrum nemocnice v Českých Budějovicích.

„Upozorňuji návštěvníky Šumavy, aby si pečlivě plánovali trasy svých výletů, dbali na návrat za denního světla a především nepřeceňovali síly,“ řekl Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.