„Lidí bez domova máme v Klatovech hned několik. Většinou ale nejde o lidi z Klatov, ale stahují se sem i z jiných měst a regionů," potvrdil velitel Městské policie v Klatovech František Kacerovský.
S bezdomovci jsou ale v Klatovech v poslední době problémy. S chladným a sychravým počasím se opět začali stahovat do centra města a znovu začali obtěžovat obyvatele jak v parcích, tak u nákupních centrech a v ulicích Klatov.
„Problémy bývají časté. Tito lidé se shlukují ve skupinkách a popíjejí alkohol a nebo jsou v podnapilém stavu. Lidé se jich bojí. Mnozí vypadají i nemocně, a tak se obavám veřejnosti nedivíme. My ale jejich pohybu po městě zabránit nemůžeme," vysvětluje velitel městských strážníků.
Bezdomovci postávají často i u nákupního centra Tesco. Tam byly problémy už v loňském roce. Teď se situace opakuje.
„Bojím se, jsou opilí, chtějí po vás cigarety i peníze. A hlavně, jsou špinaví a zapáchají. Člověk má strach, že něco chytí. Jeden z nich má dokonce psa," říká klatovská důchodkyně Božena Tučková.
Městská policie je volána jak k obtěžování veřejnosti bezdomovci u nákupních center, tak k jejich podivnému chování v parcích.
„Nemůžete jít se psem ani na procházku a nebo si sednout do parku. Je to nepříjemné mít tyto lidi v zádech," pokračuje Tučková.
Bezdomovce můžete potkat také na Husově náměstí, v okolí pošty, u bývalé mlékárny a ve Vídeňské ulici.
„V poslední době jsme vyklidili bývalou mlékárnu, kde si bezdomovci udělali poměrně pěkné ubytování v suchu a teple. Vyklidili jsme i jejich obydlí pod mostem u pošty. Tam jeden čas s nimi přebývalo i dítě. Nastěhovali se i do rozkládajícího se vybydleného domu na konci Vídeňské ulici. I když se tento dům hrůzy „tváří zabezpečený", lidé bez domova si i do něj našli znovu cestu. V domě je ale nebezpečno, propadají se tam stropy," vysvětluje Kacerovský.
Bezdomovci se ubytovali i na Křesťanském vršku a na dalších místech. „Jsme bezradní. My můžeme bezdomovce pouze z daného místa vykázat. On přejde jinam a nebo se po našem odjezdu vrátí. Mnozí z nich jsou agresivní a proti strážníkům v uniformě posílají i vycvičeného psa. Jeho majitel se však o psa viditelně stará, a tak nemáme ani důvod, proč mu ho odebrat," dodal Kacerovský.