Čtrnáct piv, dvě na každém stanovišti, musela zvládnout každá dvojice na trati sobotního 20. ročníku Hojsoveckého pivního běhu. Na zhruba pětikilometrovou trať se sedmi „občerstvovacími" zastávkami vyrazilo dvacet devět týmů.

„Letošní podmínkou byl start v maskách pohádkových bytostí. Závod byl proložen několika soutěžemi, soutěžní dvojice absolvovaly například hod pivní jehlou na cíl, běh na chůdách, střelbu z hasicího přístroje nebo přechod klády," upřesnil organizátor závodu Michal Pscheidt ze Sboru dobrovolných hasičů Hojsova Stráž.
Že závod nebude jednoduchý, naznačoval už start, na kterém měla každá dvojice za povinnost vypít první dvě piva. „Trať se zvládnout dá, nejrychlejší čas je zatím přibližně třicet minut. Rekord drží železnorudští matadoři Jiří Pscheidt a Jiří Sýkora starší. Běžně se nejlepší časy pohybují kolem čtyřiceti minut. takže uvidíme, jestli letos padne nový rekord," konstatoval před startem Pscheidt.

Ambicemi na celkové vítězství se před startem netajila dvojice hojsoveckých chalupářů Milan Chromý a Michal Chromý z Prahy. „Měli jsme týdenní trénink. Trénovali jsme samozřejmě vše, pití piva, chůdy, přechod klády, pak jsme měli dokonce soustředění v Rakousku. Myslím, že jsme jedineční v tom, jak máme natrénováno. Měli bychom vyhrát, jdeme do toho s tím, že zvítězíme," smál se Michal Chromý.

Dvojice chalupářů v maskách četníka a vězně coby „Četnická pohádka" ovšem své ambice nenaplnila, s více než hodinovým časem obsadila třináctou příčku. Nepadl ani rekord, nejrychlejší byla „Rudská žízeň" s časem 37 minut a 49 sekund, druzí „Pan Tau a deštník" byli o čtyři minuty pomalejší. Nejdéle trvalo zdolání trati dvojici „Alko-Plasy", do cíle dorazila až za dvě a tři čtvrtě hodiny.

„Velký ohlas měly i soutěže pro diváky, akci zakončily velký ohňostroj a zábava. A hlavně všichni se bez újmy na zdraví vrátili do svých domovů," zhodnotil Pscheidt