„Chráníme se mnohonásobně více než před koronavirem. Zatímco dříve jsme auto dezinfikovali jedenkrát týdně, teď i několikrát denně. Používáme důsledně ochranné pomůcky,“ uvedl Adámek. „Po každém zákazníkovi dezinfikujeme kancelář, každý má svoji samostatnou propisku. Lidi k nám pouštíme maximálně po dvou,“ doplnila jeho dcera Miroslava, zaměstnankyně pohřební služby.

„Lidí se ptáme, jestli necestovali, zda nejsou v karanténě či něco podobného, ale musíme spoléhat na to, co nám řeknou. Nemáme možnost to ověřit,“ uvedl další ze zaměstnanců Jaromír Linart.

Vedoucí supermarketu: Mezi zákazníky máme i miláčky, kteří nám napekli buchty a koblížky. Foto: 20x Deník/Jiří Kohout, 4x Jiřina Štádlerová
Vedoucí supermarketu: Mezi zákazníky máme i miláčky, kteří nám napekli

„Co se týče chování pozůstalých, když přijedete do rodiny, je to velmi různé. Někde to berou velice vážně a chrání se, jinde je ten smutek takový, že si vůbec neuvědomují, že by měli mít roušku či jinou ochranu. A je těžké jim to v tu chvíli vysvětlovat. Co se týče například pohřbů, veřejnost nařízení dodržuje, ale samozřejmě se najdou jedinci, kteří ne,“ řekl Adámek. Dodal, že už se jim stalo, že byli v rodině, která byla v karanténě, ale zatajila jim to, protože se bála, že by k nim nepřijeli. „Ale my bychom tam jeli i v případě, že bychom věděli, že někdo z pozůstalých je nakažený koronavirem, nebo že koronavirus byl příčinou smrti. Je to naše práce. Myslím, že mnohem horší je, když jedu například do léčebny tuberkulózy v Janově nebo do nějaké velké márnice, kde je velký počet mrtvých, u nichž nemáme tušení, na co zemřeli,“ domnívá se Adámek. Setkal se už i s tím, že se jich veřejnost kvůli možné nákaze bojí. „Když jdeme nakoupit v pracovním oblečení, tak si v obchodech lidé od nás drží větší odstup, protože se bojí, že bychom mohli být nakažení,“ prozradil šéf sušické pohřební služby.

Ochranné prostředky zatím on i kolegové mají. „Dezinfekčních i ochranných prostředků jsme v době, kdy to vypuklo, měli dostatek, protože to je základ každé pohřební služby. Zásoby se tenčily rychle, ale podařilo se nám nakoupit v Německu, dokud to ještě šlo, a pak nás zásobily ještě Plzeňský kraj a město Sušice, za což jim děkujeme,“ uzavřel Adámek.

Hasiči bojovali na Železnorudsku s požárem vyvážecího traktoru. Foto: SDH Železná Ruda
Hasiči bojovali v lese s požárem traktoru