Sem přijela před dvěma lety za prací kvůli tomu, aby mohla dceři financovat doma na Ukrajině vysokoškolském studiu. Jednadvacetiletá dívka se před nedávnem při lékařském vyšetření dozvěděla, že má hepatitidu typu C.

„Bohužel už je to prý ve druhém stádiu, takže musela být nemocná už docela dlouho, ale doktoři na to přišli až teď,“ říká zoufalá matka. Ale stále je ještě možné dívku léčit. V případě, že by se otálelo, hrozí, že se dostane do neléčitelného stádia. Žena proto v současné době shání peníze.

„Za rok bych u nás za injekce Sol intronia, které jsou na kúru zapotřebí, zaplatila přes deset tisíc dolarů. Netuším, kde peníze vezmu. To, co tady vydělám stačí stěží na to abych uživila dceru a sebe,“ konstatuje smutně. Další peníze pak potřebuje ještě na lék s názvem Ribavirini, který je navíc těžko k dostání.

Její dcera studuje a práci nemá a vzhledem k nemoci je její hledání v podstatě nemožné. „U nás je spousta mladých lidí, kteří mají vysokou školu a žádné uplatnění. Práce je málo, zaměstnavatelé si mohou vybírat. Třeba jenom na uklízečku se dívka dostane jen tehdy, když vypadá jako modelka,“ vysvětluje žena, která měla na Ukrajině malý krámek. Protože dívka na léčení nemá, nebyla ani hospitalizována. „Je doma a jediné, co může dělat, je vařit si bylinky,“ dodává.

Možnost, že by se mohla její dcera léčit v České republice je v podstatě vyloučená. „Naděje získat vízum je pro ni takřka nulová. Musela by se pojistit, ale žádná komerční pojišťovna to vzhledem k její nemoci neudělá,“ uvedla Klára Zachová z Poradny pro cizince uprchlíky Diecézní charity Plzeň. Právě na tuto organizaci se žena obrátila o pomoc.

Zatímco Ukrajinka práci v Plzni má, mnoho cizinců o ni přišlo a najít novou je teď velký problém. Především pro lidi s nižší kvalifikací, kteří dříve pracovali ve výrobě. Pozorují to i v poradně. Mnoho cizinců sem chodí právě kvůli tomu, že přišli o práci nebo o bydlení. Stále více se také chodí ptát na informace o podnikatelských vízech.

Nově se také ptají na změny, které se od nového roku udály ve zdravotním pojištění. „Od ledna letošního roku jsou totiž v České republice uznávané pouze zdravotní pojišťovny, které jsou oprávněny provozovat toto pojištění na území České republiky. Mnoho lidí to neví a mají v tom celkem zmatek,“ sděluje Zachová. Od začátku roku v poradně v Cukrovarské ulici v Plzni evidovali 206 návštěv cizinců. Nejvíce jich pocházelo z Bulharska, Slovenska a Ukrajiny.