Černá obrazovka nebo nápis informující o tom, že analogové vysílání skončilo. To mohou vidět lidé na Klatovsku, kteří od čtvrtka pustí televizi a nemají dosud zařízený digitální příjem. V noci ze 30. září na 1. října totiž skončí analogové vysílání z vysílače Plzeň – Krašov a tím i z menších vysílačů, které ho používaly jako zdroj.

Na Klatovsku se to týká zejména analogového signálu TV Prima z vysílačů Nýrsko (kanál 47) a Švihov (kanál 60). TV Prima je po vypnutí analogu možné naladit digitálně na kanále 48 z vysílačů Svatobor, Plzeň – Krašov a Domažlice – Vraní vrch.

„Je možné, že v okrajových částech oblastí, kde analogové vysílání skončí, bude možné chytat příjem postaru z jiných vysílačů. Ale i kdyby se to podařilo, není to stejně nic platné, protože dříve či později analogový příjem skončí v celé republice,“ řekl Deníku mluvčí projektu digitalizace Rostislav Starý. „Podle zkušeností ze zahraničí i z Prahy však s přechodem na digitální signál problémy nejsou, lidé se připravují v dostatečném předstihu. Ukazuje se, že na poslední chvíli nechávají přechod na digitální příjem pouze zhruba tři procenta diváků,“ dodal Starý.

Do konce února příštího roku bude možné přijímat analogový signál ČT 1, TV Prima a TV Nova z vysílače Svatobor a ČT 1, ČT 2 a TV Nova z vysílače Klatovy – Barák (Habartice). V provozu prozatím zůstanou i analogové převaděče signálu ČT 1 Klatovy – Doubrava, Pocínovice, Švihov – Kokšínský vrch a Železná Ruda II – Pepík, které využívaly signál z plzeňského vysílače.

„Dané převaděče jsou na přelomu září a října 2009 postupně přelaďovány na jiný zdroj, aby zatím zůstaly v provozu. Diváci ladící jejich signál zaznamenají vždy pouze krátkou výluku v řádech několika hodin až dnů, poté jim piktogram i lišta, oznamující konec analogového vysílání, z obrazu zmizí a analogový příjem ČT1 prozatím zůstane zachován bez nutnosti jakýchkoliv úprav na anténách nebo přijímačích,“ uvedl Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT.

Někteří lidé, kteří už digitální příjem chytají, si ale stěžují na jeho kvalitu. „Mám set–top–box. Mnohdy začne obrazovka televize čtverečkovat, zvuk se ztratí. Přepnutím na analogový příjem je vše v pořádku. Stává se tak velice často,“ stěžuje si divák Pavel.

Podle poradce Národní koordinační skupiny pro digitalizaci Davida Stádníka je třeba v podobných případech nejprve prověřit anténu, zda je k příjmu digitálního vysílání vhodná. Ve většině případů špatného příjmu bývá na vině právě nevhodná anténa. Její úpravu musí zajistit odborné firmy. „Pokud se používá zesilovač, je pak třeba ho vyřadit. Pak se zkontroluje svod. Může být nevhodný či zastaralý. Vliv prostředí se projevuje především tehdy, pokud je pověšen na fasádě,“ vysvětluje Stádník.

Když má člověk jistotu, že závada není u něj, má se zeptat sousedů, zda mají podobné problémy. V případě, že chyba může být ve slabém signálu, je třeba se obrátit na dodavatele. „U Multiplexu 1 je to Česká televize, u Multiplexu 2 České radiokomunikace a u Multiplexu 3 Czech Digital Group,“ dodává Stádník.

Potíže mohou nastat i v případě, že na televizi zachytíte digitální signál dvou různých vysílačů stejného multiplexu. Obraz pak začne kostičkovat nebo se ztratí úplně. Pak je třeba se obrátit na specializované firmy, které nastaví příjem ze správného směru tak, aby vliv jiného vysílače vyloučily. Stejně jako u analogového vysílání může příjem zhoršovat bouřka. „Rozdíl je v tom, že v analogu se to projevuje duchy a zrněním a u digitálu kostičkováním,“ doplňuje Stádník. Digitální vysílání si lze zajistit koupí set–top–boxu, televize s digitálním tunerem, pořízením digitálního satelitu, kabelové televize nebo IPTV.

Ladislav Vaindl, David Kojan