Do města pod Černou věží ho přivezli vlakem plzeňští skauti a na náměstí Míru se sešli lidé, aby si vánoční plamínek odnesli domů.

Na skauty nesoucí světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista už na klatovském náměstí Míru čekala skupinka lidí. „Je to krásná tradice, chodím pro světlo pokaždé, když jsem v Klatovech, také proto, že jsem sama skautka. Mám vždycky radost, když tu vidím děti, to znamená, že tato tradice neupadá,“ usmívala se Blažena Mašková z Klatov.

Pro plamínek si přišel také Radek Koubík za Žatce, který pobývá v Klatovech: „Letos jsem přišel poprvé. Dozvěděl jsem se to z novin, a tak jsem si řekl, že si pro světýlko přijdu, udělat celé rodině radost na Vánoce. Pokud to jen trošku půjde, rád bych chodil každý rok, tahle tradice se mi líbí.“

„Tady na klatovském náměstí rozdáváme veřejnosti světlo už počtvrté. Předtím jsme se scházeli v klubovně a naši skauti roznášeli plamínek po rodinách. Těší nás zájem o tuto akci, který je každoročně vyšší. Shodou okolností jsem přijela právě tím vlakem, který Betlémské světlo rozvážel, a bylo hezké vidět, jak na zastávkách na něj už lidé čekali, někteří ještě na poslední chvíli dobíhali s lucerničkami. Je radost rozdávat mír a přátelství,“ řekla Deníku jedna z organizátorů akce na klatovském náměstí Míru Marcela Lenerová z klatovského skautského střediska Královák.

Za chvíli se už okolo vánočního stromečku shromažďovali lidé se zapálenými svíčkami a lucernami. Atmosféru si ale nejvíc užívaly děti. „Moc se mi tu líbí, chtěla bych, aby to viděli i kamarádi, ale oni možná nepřijdou,“ posteskla si pětiletá Verunka Nováčková z Lub, která už svíčku s vzácným plamínkem pevně držela v ruce.


Mít doma novodobý symbol Vánoc mohli zájemci nejen z Klatov, protože skauti rozdávali světlo na každé vlakové zastávce z Plzně až na Železnou Rudu.