Členové pěveckého sboru Berušky, který působí při ZŠ Klatovy, Čapkova ulice, opět dokázali, že mají zlato v hrdle. Už poosmé obhájili zlato v Rokycanech, kde se každý rok koná soutěž dětských pěveckých sborů. Letos byla rozšířena i o středoškolské pěvecké sbory.

„Zpívalo se celkem ve čtyřech kategoriích, z nichž my spadáme do kategorie mladších žáků. V té nesoutěží základní školy s rozšířenou hudební výchovou ani základní umělecké školy, které mají svoji kategorii. Soupeřili jsme s dalšími sedmi sbory, které se rok od roku zvětšují. Nás je v souboru stabilně okolo padesáti. Každý rok je příprava hodně těžká, protože se sbor obměňuje. Žáci pátých tříd odcházejí a naopak nám přibývají druháčci, a tak začínáme s hlasovou výchovou od začátku,“ řekla Deníku sbormistryně Berušek Dana Martinková.

Beruškám se podařilo obhájit zlaté pásmo a také je porota vybrala jako zástupce Plzeňského kraje do celostátního kola, které bude na podzim v Novém Jičíně. Postup si vybojovaly díky pestrému repertoáru složeného z pěti skladeb.

Jedním z účastníků soutěže byl osmiletý Matěj Šulda. „Moc se mi na soutěži líbilo. Příprava byla docela náročná, ale zpívám rád, takže mě to bavilo. Nejraději mám asi píseň Jezevčíkův horor,“ přiznal Matěj.

Další ze zpívajících, Martina Majerová, už má se soutěžemi čtyřletou praxi. „Já už zpívám od první třídy, takže jsem věděla, do čeho jdu. Pokaždé to záleží spíše na tom, kolik sborů s námi soutěží a jak dobře zpívají. Letos to bylo docela náročné,“ zhodnotila jedenáctiletá Martina a dodala: „Chtěla bych ve zpívání pokračovat, i když už v Beruškách končím.“

Oba se shodli, že byli hodně nervózní. „Nejhorší to bylo asi před vyhlášením. Poslouchali jsme i ostatní sbory a inspirovali jsme se jimi,“ svěřili se oba zpěváci.
Sborům je po celou dobu soutěže umožněno poslouchat vystoupení ostatních souborů. „Děti jsou celou soutěž v sále. Dbám na to, aby slyšely i ostatní sbory, aby si uvědomily, co pěkného zpívají a hlavně aby slyšely úroveň ostatních sborů. Jakékoliv vystoupení je poučné,“ dodala Martinková.
Na nejbližší koncert Berušek se můžete přijít podívat 17. dubna v 17 hodin. Uskuteční se v husitském kostele v Klatovech. Tam přijede zazpívat také pěvecký sbor Javořičky z Plzně, který působí při ZUŠ Bedřicha Smetany v Plzni.