Tradici vaření piva v Železné Rudě obnovil v roce 2007 v hotelu Belveder František Strnad. „Tři roky utekly jako voda a když se ohlédnu zpět, musím říci, že to byly povedené tři roky. Ať už se podívám na kvalitu piva, jeho prodej nebo propagaci. Zásluhou pivovaru se nám zvýšily i tržby v hotelu, což je v dnešní době pomalu rarita,“ zhodnotil Strnad krátkou historii pivovaru.

Za tři roky získala belvederská piva řadu cen na soutěžích a výstavách, kvůli velkému zájmu museli Belvederští pivovar záhy rozšířit. „Vlastně jsme ještě neoslavili ani první výročí a už jsme museli shánět větší varnu. Zájem o naše pivo je mezi hospodskými a hoteliéry i mimo náš region, dokonce nám nabízeli abychom vyváželi až do Paraguaye. Další rozšiřování ovšem neplánujeme, maximálně zvětšíme ležácký sklep, abychom mohli uvařit více piva do zásoby,“ nastínil Strnad další plány.

Součástí oslav bylo i pokřtění nové šestnáctky Kat, kterou plánují Belvederští vařit pouze pro slavnostní příležitosti, a speciální dvanáctky. „Jde o pivo, které údajně vyráběl ještě za Rakouska – Uherska pivovar Prazdroj pro vídeňský císařský dvůr a které je vařené pouze z rakouského sladu i chmele,“ řekl k novince Strnad.

Svá piva na belvederských oslavách představila celá řada malých pivovarů. Návštěvníci tak mohli ochutnat pivo například z pivovaru U Rybiček ve Stříbře, z dobřanské Modré Hvězdy, z Koutu na Šumavě nebo z nových minipivovarů v Mutějovicích a Kladně. Pivo s příchutí hořkého pomeranče přivezl kromě jiných pivovar Purkmistr z Plzně. „Piva s ovocnými nebo bylinnými příchutěmi jsou u našich návštěvníků velmi populární. Začínali jsme s příchutí borůvky a višně, potom vanilky, fíku a capuccina a dalšími. Jde samozřejmě o čistě přírodní příchutě. Ovocné speciály tvoří zhruba 15 procent našeho prodeje, dávají jim přednost zejména ženy,“ řekl Deníku Petr Míč z pivovaru Purkmistr.

Oslav třetího výročí pivovaru Belveder se zúčastnil i jeho stavitel Josef Krýsl z Plzně. „V Čechách už jsem malých pivovarů postavil devět, jeden v Rusku. Teď se připravuji na stavbu pivovaru ve Stockholmu, další budu stavět u Lvova na Ukrajině a další v Čechách. Největší nápor očekávám v příštím roce, kdy bych měl postavit čtyři až pět pivovarů. Na zájmu o malé pivovary je vidět, že lidé už začínají dospívat k názoru, že je lépe konzumovat méně a kvalitněji, což je i motto malých výrobců, ať už to jsou cukráři, pekaři, řezníci nebo právě pivovarníci,“ vysvětlil Krýsl vzrůstající zájem o výrobky malých pivovarů.