Největší stavbou, která bude pokračovat i během léta, je výstavba obchvatu města Klatov, jejíž součástí jsou v některých místech dopravní omezení či uzavírky.

Část prázdnin potrvá omezení ve směru na Horažďovice, kde Ředitelství silnic a dálnic dělá již nyní kompletní rekonstrukci průtahu obcí Kocourov. „Jde o rekonstrukci vrstev vozovky a její šířkové sjednocení. Vzniknou nové chodníky, vždy alespoň na jedné straně vozovky, a také proběhne výstavba ochranného ostrůvku, který zajistí větší bezpečnost při přecházení hlavní komunikace. Dále dojde k úpravě autobusových zálivů a odvodnění komunikace,“ sdělil mluvčí ŘSD Adam Koloušek s tím, že hotovo by mělo být zhruba v polovině července.

Náklady na stavbu jsou zde 22,3 milionu Kč bez DPH. V tomto místě nejde o úplnou uzavírku, jezdí se kyvadlově jedním pruhem.

Řidiči na Klatovsku si již zvykli, ale turisté mířící na Šumavu, především ti, kteří jsou zvyklí jezdit přes Sušici, musí počítat se stálým uzavřením Kolince a objížďkou, ale jen do konce června. Tam se již druhým rokem pracuje na dlouho očekávané opravě průtahu, kde největší změnou bude kruhový objezd ve středu městyse. „Pro průjezd Kolincem je nejhorší uzavírka směrem na Klatovy. Objížďka je vedena opět směrem na Mlázovy. Tato uzavírka bude platit do 30. června. Děkujeme za pochopení. Věříme, že tato omezení zvládneme a výsledek stavby bude náhradou za způsobené komplikace,“ uvedl starosta Kolince Pavel Princ.

Dle správy a údržby silnic potrvají práce v Kolinci do prosince, takže bude nutné počítat s omezeními provozu až do této doby.

S dopravními komplikacemi se ale setkají řidiči také přímo na Šumavě, a to v Železné Rudě. Tam se totiž bude opravovat rovněž průtah, tentokrát přímo v centru. Jde o necelých 600 m komunikace I/27 v místech od stávajícího železničního přejezdu po kruhový objezd. A nepůjde zrovna o krátké omezení. „Bude provedena kompletní výměna konstrukce vozovky. Upraveno bude i šířkové uspořádání silnice. Součástí stavby je pak i úprava zastávkových zálivů. Předpokládáme, že práce zahájíme v červnu. Úplně dokončeny by pak měly být až během roku 2024,“ sdělil Koloušek.

Předpokládaná cena je zde cca 60 milionů Kč bez DPH.

I když půjde o velké omezení provozu, starosta města Filip Smola je rád, že bude oprava průtahu městem pokračovat. „Jde o stavbu, která posune naše město o kus dopředu, protože vzniknou konečně nové chodníky v centru, osvětlení a veškeré sítě,“ řekl Smola.

V červnu by měla být dokončena oprava mostů, které vedou do centra ve Švihově.