S kočárkem a plačícím dítětem v náručí stráví ve frontě na vyřízení žádosti o dávky státní sociální podpory Klatovanka Dana Čubová klidně i tři hodiny. Ani Marie Grösslová z malé obce na Klatovsku se z ´běhání po úřadech´ v okresním městě nevrátí domů během dopoledne. Přitom by stačilo jediné: soustředit instituce, jako jsou městské úřady, okresní správy sociálního zabezpečení a úřady práce, do jednoho místa a umožnit komunikaci se žadateli po internetu.


„Nejvíc mi vadí dlouhé čekání. Když nemáte nikoho, kdo by vám pohlídal mezitím dítě a vy s ním stojíte ve frontě, je to hodně nepříjemné,“ vysvětluje Dana Čubová. Nejčastější institucí, kam mladá maminka chodí, je klatovský úřad práce. Ten má v budově na rohu náměstí Míru na starost přijímání žádostí o dávky státní sociální podpory. Jen o pár metrů dál mohou rodiny s dětmi žádat o dávky životního minima. Ale i tady musí žadatelé čekat na chodbě, než se na ně dostane.


Další neméně potřebnou institucí pro Klatovany je odbor vnitřních věcí městského úřadu, který má na starost vydávání občanských průkazů a cestovních pasů. Ta je sice rovněž v centru města, ale například žadatelé o řidičský průkaz či o zaregistrování vozidla musí vážit cestu po celé Plánické ulici až do areálu bývalých kasáren na samém konci této ulice. Vyřizování na několika úřadech najednou tak může lidem často zabrat i celý den. „Přitom by stačilo, kdyby mohl člověk komunikovat s úřady po internetu nebo se některé věci daly vyřídit po telefonu,“ domnívá se Dana Čubová.
Také Deníkem oslovená maminka Marie Grösslová si myslí, že by bylo výhodnější soustředit úřady do jednoho místa. „Hlavně když musíte tlačit kočárek s dítětem z jednoho konce města na druhý, je to nepříjemné,“ říká Grösslová.


S nápadem soustředit dvě instituce do jednoho místa a navíc i co nejblíže občanům přišel jako první Úřad práce v Klatovech. Ten je totiž v současné době rozmístěn do dvou budov – jedna se nachází v Krameriově ulici a druhá, určená právě žadatelům o státní dávky, na rohu náměstí Míru. „Návrh na umístění celého úřadu práce v areálu bývalých kasáren v Plánické ulici nebyl ideální hlavně proto, že je to přes celé město,“ vysvětluje ředitelka zmíněné instituce Marie Bučková. Mnohem výhodnější by bylo sídlo úřadu práce co nejblíž vlakovému a autobusovému spojení pro lidi, kteří do Klatov přijíždějí z okolních obcí. „Proto jsme navrhli přestěhovat úřad práce do sídliště pod Hůrkou. Jenže jsme narazili na nesouhlas zastupitelstva, které odmítlo prodat pozemky pod budoucím objektem za administrativní cenu. Ta se jim zdála nízká,“ upřesnila Bučková. Ta se ale myšlenky na přemístění úřadu nevzdává. „Jsme ochotni zaplatit i cenu vyšší. Úřad by měl být co nejvíc dostupný a hlavně s dostatečnými prostory pro občany,“ dodala.


Vyhovuje vám rozmístění úřadů v Klatovech? Napište do diskuze.