Na základní škole v Lerchově ulici v Sušici zrušili automat s potravinami, protože firma, která jej provozovala, nebyla schopna vyhlášku dodržet. A ani po zmírnění požadavků neuvažují o jeho obnově. „V tuto chvíli se mi do obnovy automatu v žádném případě nechce. Něco jiného je sehnat automat do Plzně, do Prahy, do velkých města a něco jiného je do Sušice, když servis musí jezdit třikrát týdně nebo i častěji kvůli doplňování. A když už jsem ho tenkrát pracně sehnal, přišla pamlsková vyhláška. Tenkrát jsme se s firmou domluvili, které potraviny v automatu budou, jaké sušenky, aby byly zdravé. Navázat nyní s někým podobnou spolupráci by rozhodně nebylo jednoduché,“ konstatoval ředitel školy Čestmír Kříž. V základní škole v Komenského ulici v Nýrsku kvůli pamlskové vyhlášce zrušili školní bufet. „O obnově bufetu už neuvažujeme. Ani už nemáme, kdo by jej provozoval,“ konstatoval ředitel školy Ivan Pavlík.

Pamlsková vyhláška, která platí pro děti plnící povinnou školní docházku, se dotkla i klatovského gymnázia. „Provoz bufetu jsme vyřešili tak, aby to bylo v souladu s vyhláškou. Bufet jsme nechali tam, kde byl, a dali jsme tam ceduli, že žáci plnící povinnou školní docházku, do něj nemají přístup. A tak funguje i nyní, děti z nižšího gymnázia do něj mají přístup formálně zamezen,“ uvedl ředitel klatovského gymnázia Jiří Šlégl.

JE TO NESMYSL

Zmírnění pamlskové vyhlášky Šlégl přivítal, i tak je podle něj ale zcela nesmyslná. „I tak je vyhláška dost přísná a děti si stejně, co budou chtít, koupí někde mimo školu. Zmírnění je tam v procentu soli a cukru, vejde se tam více věcí, vejde se tam třeba původně zakázaná šunka nebo snad i ovocný jogurt. Obecně je to ale něco, do čeho by stát neměl strkat prsty. Je to pouze výživový fanatismus, který nemá se zdravím nic společného. Za pět let bude prohlášeno za zdravé zase něco jiného, mění se to neustále, a bez vědeckého opodstatnění,“ poukázal.

KEČUP UŽ ANO

Původní pamlsková vyhláška zakazovala i používání pochutin, jako jsou hořčice, kečup nebo majonéza, takže zmírnění přivítali i v základní škole v Komenského ulici v Domažicích. Bufet tam zrušili už před několika lety a svačiny začaly vyrábět kuchařky z tamní školní jídelny. Denně jich vyrobí až pět set pro strávníky ze své školy i děti z okolních mateřských škol. „Děláme každý den bagety nebo rohlíky mazané čerstvým máslem se šunkou a sýrem. Nic nezdravého do nich nedáváme a nově můžeme do svačin legálně použít kečup,” řekla Deníku vedoucí školní kuchyně Anna Randová.