Německý ovčák Bad pobíhající po sněhu na šumavském Špičáku začne štěkat a hrabat tak intenzivně, až mu během chvilky kouká jen zadek. Žena zasypaná lavinou je zachráněna a Badův pán, Petr Pospíšil ze Špičáku, může být spokojen.

Šlo naštěstí jen o ukázku zásahu lavinového psa, ale přesto se dá předpokládat, že by Bad uspěl i v ostré akci. Je to totiž výjimečný pes, který má své schopnosti posvěcené i ministerstvem. „Vloni v říjnu jsem s tímto psem složil nejvyšší zkoušku pro integrovaný záchranný systém a má atestaci ministerstva vnitra pro plošné hledání. Pes je tak připravený pro zásahy u nás i v zahraničí. V Plzeňském kraji je jediný, v celé republice je takových psů asi patnáct. Zkouška je jen na dva roky, po dvou letech znovu musí prokázat své schopnosti,“ řekl Deníku Pospíšil, který je dobrovolným členem Horské služby Šumava.

Tříapůlletý Bad je Pospíšilovým již druhým psem na vyhledávání lidí, prvním byl zlatý retriever, kterému je dnes už třináct let a užívá si psího důchodu. „Tenkrát spadl nějaký dům v Praze a v televizi ukazovali, jak je tam vyhledávali se psy. Tak nás napadlo, že bychom to mohli taky zkusit. Když bylo prvnímu psovi deset, pořídil jsem si Bada,“ zavzpomínal na začátky Pospíšil, podle něhož výcvik psa pro vyhledávání lidí není nijak výjimečný.

„Do jednoho roku věku je základní výchova, kdy se pejsek učí hrát si a učí se odměny. Na tom se vše staví. Musí to dělat s radostí, žádný dril nepřichází v úvahu. Pak se pejsek učí označovat. On je od přírody šelma, takže kořist najít umí, ale nám musí dát vědět, že někoho našel. Učí se hledání, které se více a více ztěžuje. Zhruba do tří až čtyř let se pes seznamuje se stále novými situacemi a učí se na vrcholnou práci,“ popsal základní pravidla výcviku zkušený psovod.

Bad je specialista na plošné vyhledávání lidí v prostoru, takže pomáhá například při pátráních po ztracených turistech na Šumavě. Učí se ale hledat i zasypané v sutinách, což v zimě může využít pro případné vyhledávání v lavinách. „Laviny na Šumavě nám sice padají, ale lidé tu ještě zasypaní nebyli. Jsem však přesvědčen, že kdyby bylo potřeba, jsme připraveni,“ říká Pospíšil.