Snaha zajistit odbyt pro jinak téměř neprodejné čerstvé mléko v automatech se Měcholupské zemědělské a.s. moc nevydařila. Jejich automat stál v pekařství nákupního centra Škodovka v Klatovech pouze měsíc.

„Po měsíci jsme vyhodnotili prodejnost mléka a zklamáni jsme museli od našeho záměru odstoupit. Chtěli jsme lidem říci, že zdravou výživou je i čerstvé mléko přímo od krávy. Bohužel jsme nenašli pochopení. Předpokládali jsme prodejnost 200 – 300 litrů, skutečnost byla ale jiná,“ říká Zdeněk Vlasák z Měcholupské zemědělské, a.s. Měcholupští zemědělci proto automat vrátili dodavateli s tím, že v prodeji mléka nebudou pokračovat.

„To, že jsme se pro automat rozhodli, byla hlavně naše snaha upozornit na současný krizový stav v oblasti nízkých výkupních cen mléka. Je důležité více propagovat prodej českého mléka. Lidé si musí uvědomit, v jaké jsme situaci. Každý, kdo si mléko z automatu koupil, mohl srovnat jeho kvalitu s kvalitou trvanlivého mléka z krabic,“ říká Zdeněk Vlasák.

Lidé však o čerstvé mléko z automatu umístěného v nákupním centru Škodovka zájem neměli. „Možná to je tím, že se v médiích objevila varování hlavního hygienika před nákupem mléka z automatů. Mléko se totiž do automatu dostává přímo od krávy. Lidé se ale bojí zbytečně. Mléko prochází přísnými hygienickými kontrolami a testy. Je zdravé a může být po převaření součástí zdravé výživy,“ dodal Vlasák.

Zatímco zemědělci z Měcholup prodej mléka v automatu ukončili, v prodejně Pocinovického pekařství v Klatovech si zatím zájem zákazníků o čerstvé mléko i zákys z automatu pochvalují.

„Funguje to velmi dobře. Automat má stálý okruh zákazníků, a tak jsme ukončení prodeje mléka v Tescu nepoznali. Máme zde dva automaty na mléko a zákys a lidé si tyto služby pochvalují. Mléko i zákys zde tímto způsobem prodává minimlékárna z Dolní Lhoty u Klatov a lidé si pochvalují i další jejich výrobky,“ říká majitel pekařství Miroslav Pavlík.