Devatenáctiletý mladík s poruchou autistického spektra se ztratil ve středu 9. srpna kolem 13. hodiny v oblasti rozcestí Stateček pod vrchem Ostrý. Sám se v rámci hry na turistické túře vzdálil rodině.

Horská služba se do pátrání pod velením Policie ČR, kterého se účastnili i členové HZS, zapojila kolem 16. hodiny. „Soustředili jsme se na pátrání přímo v horském terénu na turistických trasách i mimo ně, protože lokalitu důvěrně známe. V akci bylo sedm horských záchranářů s jedním psovodem, šest terénních aut a šestikolka,“ popisuje nasazení náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Do pátrání se zapojily i německé záchranné složky na opačné straně hor.

Lucie Drozdová, alias Šumavská houbička, se svou knihou a nálezy.
Šumavská houbička vydala knihu, kde najdete nejen recepty z hub na celý rok

Kolem půlnoci dva horští záchranáři pokračovali v pátrání v oblasti vrchu Svaroh nad Černým jezerem. Na tuto lokalitu dostali tip od skautů z Liberce, kteří volali na dispečink Horské služby, že tam osobu s popisem uveřejněným na sociálních sítích viděli. „Na chlapce jsme při pátrání volali jeho jménem. Už z dřívějších zkušeností jsme ale věděli, že ztracení lidé s autistickou poruchou nemusejí na volání vůbec reagovat. Naštěstí v tomto případě se to nepotvrdilo. Mladík byl schovaný na konci jedné z cest ve křoví. Když jsme slyšeli slabou odpověď, volání jsme zesílili a opakovali. Nakonec nás spatřil a šťastně se k nám rozběhl. Dokonce záchranáře, který ho objevil, chytil za ruku,“ popisuje okamžik nálezu horský záchranář Josef Tischler.

Zdravotně byl zcela v pořádku. Po krátkém transportu vozem byl do péče rodiny bez nutnosti lékařského ošetření předán na Špičáckém sedle, kde byl umístěn velín pátrací akce. „Ve čtvrtek ráno jsme spočítali, že všechna naše vozidla najela při pátrání přes 1000 kilometrů. Jsme nesmírně rádi, že se enormní nasazení vyplatilo a že je mladík zpět v pořádku s rodinou,“ uzavírá náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.