Po třech větrných dnech se ve čtvrtek znovu rozjela lanovka na vrchol Špičáku. Lyžovat se tak bude moci i na horních úsecích sjezdovky číslo jedna Turistická a číslo tři Slalomová a v dolních pasážích se z obou přejede na dvojku U Zalomeného. Spolu se Spodní Šancí, sjezdovkou k hlavnímu parkovišti a dětským hřištěm před chatou Blaženka tady mají lyžaři aktuálně k dispozici celkem cca 4 km sjezdovek. „I přes oteplení máme na otevřených tratích v průměru 40 cm sněhu. V pátek se uskuteční večerní lyžování od 18.30 hodin na Spodní Šanci. Na silvestra i Nový rok nebudou žádná omezení provozní doby lanovky a vleků, takže začínáme tradičně v 8.30 a končíme v 16 hodin,“ uvedl vedoucí střediska služeb Ski&Bike Špičák Jan Kasík.

Kromě Špičáku je možné si zalyžovat také v areálech Nad nádražím, Samoty, Alpalouka, Weissova louka a v provozu je také lanovka na Pancíř.

Zdroj: Ski&Bike Špičák

Stopy pro běžkaře byly ve středu upraveny na Modravě, a to Modrava – Březník (7,5 km), Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černá hora (7 km), kde zhruba 300 m před pramenem Vltavy jsou popadané stromy, rolba až tam nezajela. Dále je upravena trasa Filipova Huť, závora – Černohorská nádrž – Modravský most (cca 5,5 km), ale na trasách se vyskytuje pár vytátých míst, která lze většinou objet. V dalších místech na Šumavě není možno pro nedostatek sněhu stopy upravovat.

Akce na konci roku

Ke konci roku patří na Železnorudsku také tradiční akce. V sobotu 30. prosince v pravé poledne se uskuteční veřejný závod „Šusem“ z Pancíře na Vajsově louce, který pořádá spolek Otevřená Šumava. Start je na Pancíři a cíl na Vaisově louce, trasu mohou závodníci zdolat volným způsobem, ale podmínkou jsou historické lyže, jede se ve čtyřech kategoriích – ženy dřevěné lyže s hranami vázání Kandahár, muži dřevěné lyže s hranami vázání Kandahár, ženy dřevěné lyže bez hran vázání Hutfield-Bildstein, muži lyže bez hran vázání Hutfield-Bildstein. Zájemci se mohou přihlásit od 8.45 do 9.45 hodin v bývalém hotelu Hrnčíř.

Výstavba obchvatu Klatov v listopadu 2023.
Obchvat Klatov, hala v Sušici, sodovkárna. Nejdůležitější události roku u nás

Ve stejný den sjíždí děti s lampiony, které dostanou od pořadatelů, pomalu v dlouhém hadu v doprovodu instruktora lyžování potmě modrou sjezdovku Spodní Šanci na Špičáku. Po sjezdu popřejí přítomným i sobě vše nejlepší do nového roku: „My světlušky sjely jsme k vám, štěstí, zdraví přejeme vám.“ Pro všechny děti je akce včetně lyžování zdarma a za odměnu dostanou sladkost. Sraz všech světlušek je v 17.15 hodin, sjezd s lampiony začíná zhruba okolo 17.30 hodin.

Hojně navštěvovanou akcí je Silvestr na nejprudší české sjezdovce Šance. Akci každoročně pořádá horská služba ve spolupráci s areálem. Letos to bude už po 47. Kvůli nedostatku sněhu zatím není rozhodnuto, jestli se pojede na lyžích, nebo poběží, ale akce se konat bude. Nejprudší česká sjezdovka Šance je svahem, který se technicky nezasněžuje a přírodního sněhu je tam i letos kvůli oblevě méně.

Jiří Strach
Na natáčení Anděla Páně mám ty nejkrásnější vzpomínky, říká režisér Jiří Strach

Ski&Bike Špičák zajistí vyvezení lyžařů/běžců lanovkou okolo 17 hodin na vrchol Špičáku. Sbíhat či sjíždět dolů budou okolo 17.30 hodin. Od 17 hodin je pak pro veřejnost připraven kulturní program s hudbou, občerstvením a rozdělaným ohněm.