Třídenní slavnosti začaly už v pátek večer v kapli v Anníně nad sklárnou, kde jsou nově uložené korunovační klenoty sklářské královny Annínska. Poté, kdy klenoty královna Ludmila za účasti a asistence několika turistů z této kaple vynesla, odešla do kostela na Mouřenci, kde za klavírního doprovodu Luboše Přibyla zazpívala Bára Basiková.

V sobotu se otevřela sklárna v Anníně i brusírna v Rajsku, prohlídky nabídly i kostel na Mouřenci nebo kaple nad sklárnou v Anníně. V poledne na náves v kočáře taženém koňmi přijela za doprovodu majitelů sklárny a hlavního organizátora pouti Lukáše Miloty královna Ludmila. Královna Ludmila na návsi zahájila oficiálně pouť. Po vystoupení country uskupení Neznámá šumavská kapela přišlo první sčítání Aniček v Anníně. „Setkalo se jich 11. Nejmladší byla z Annína a je jí 20 měsíců. Naopak té nejstarší bylo už 90 a přijela z Kundratic. Mezi sečtenými Aničkami byla i jedna narozená v americkém Wisconsinu,“ uvedl pořadatel Lukáš Milota.

Následně se lidé dozvěděli, že sklářskou královnou Annínska bude i další dva roky Ludmila. „Původně si měli lidé královnu volit. Přihlásila se ale jediná kandidátka, proto byla volba odložena o dva roky,“ vysvětlil Milota. Sklárna Annín darovala královně další sadu korunovačních klenotů – žezlo, jablko a korunu, kterou vyrobila sklářka Kateřina Melíšková. Klenoty se tak staly součástí sklářského pokladu trvale vystaveného v annínské kapli.

Petra Černocká nadchla

Nově korunované královně zahrál 19letý heligonkář z Viechtachu Anton Wühr. Poté pódium ovládla dámská country beatová kapela Medúzy. Za zvuku zvonů z nedalekého Mouřence zatančily Annínské ženy. Jejich tanec sezóny na písně Václava Neckáře sledoval velký počet diváků. Annínské ženy se vyrovnaly s odchodem některých členek a doplnily své stavy o dospělé i dětské tanečnice a jejich soubor zůstává „domácím stříbrem“ Annínska. Annínské ženy byly odměněny bouřlivým potleskem. Toho se dočkala i Petra Černocká s manželem a zároveň kytaristou Jiřím Pracným. „Zpívala, vyprávěla a získala si publikum svou bezprostředností, vtipem a laskavostí. Posluchači i posluchačky pochválili, jak dobře vypadá a mnozí se se zpěvačkou i vyfotili. Jedna fotka byla speciální. Byla na ní Petra Černocká spolu s přítomnými Aničkami. Scénu pak ovládl kejklíř Honza, který předvedl akrobacii se židlemi,“ uvedl Milota.

Večerní zábavu obstarala jako každý rok kapela Dobrý ještěr. Když už se stmívalo, vtrhly na scénu opět Annínské ženy se svým kankánem.

Neděle byla především duchovní. Z návsi se vydalo procesí do kaple nad sklárnou, kde farář Jenda Kulhánek sloužil poutní mši svatou. Ta byla i letos sloužena za zemřelé annínské rodáky a další obyvatele. Při mši lidé věnovali modlitbu Erice Hofmann z rodiny annínských sklářů, která zemřela letos v Německu v 96 letech. Mše se účastnili její dcera s manželem a další příbuzní. Nedělní odpoledne zpříjemnili na návsi Ondra Hrách a Kuba Šmaus z dua Flaškinet.

Vzpomínka na Emila Kintzla

Tradiční tečka za poutí patřila vzpomínce na zemřelého šumavského vypravěče a patriota Emila Kintzla. Desítky lidí se potkaly u annínského mostu, u křížku, který Emil Kintzl obnovil. Muzikanti ze Sušicka zahráli několik Kintzlových oblíbených písní, šumavskou hymnu zahráli na trubku Herbert Hones a na harmoniku Jiří Potužník. Na Emila Kintzla se vzpomínalo poté i v kostele na Mouřenci. Kintzlovy oblíbené písně od Jaroslava Ježka, ale i zhudebněné písně Jaroslava Seiferta a další písně, zahrál a zazpíval Miroslav Paleček. Ze záznamu k lidem promluvil i sám Emil Kintzl, jehož fotografie visely na zdi.

V neděli večer královna uložila opět své korunovační klenoty do kaple v Anníně a definitivní tečkou za poutí byla noční prohlídka Mouřence.