„Královna se volí jednou za dva roky. Letos zvolená královna bude kralovat do roku 2020,“ uvedl organizátor Lukáš Milota. Vysvětlil, že se volí pouze jeden den proto, aby byla volba co nejméně zmanipulovatelná. Volit navíc smí jen místní či lidé spjatí s Annínem. „Kvůli volbě jsem dorazila až z Plzně,“ pochlubila se paní Lenka, která je s krajem v Anníně spřízněna. Než však k volbě došlo, první královna Lucie přijela koňmo v kočáře od sklárny v Rajsku ke kapličce v Anníně, kam z druhé strany od annínské sklárny dorazila druhá část průvodu. Slavnosti se zúčastnila i emeritní královna Alexandra Herzel z německého Zwieselu.

A že lidem na volbě královny záleželo, o tom svědčil počet voličů i skutečnost, že došly volební lístky a musely se obstarat další. Mezi dosavadní královnou Lucii Hájkovou, tzv. Lucií I. Annínskou, a její vyzyvatelkou Ludmilou Koželuhovou, vybíralo 131 voličů. „V historicky prvních královských volbách zvítězila s počtem 82 hlasů Ludmila Koželuhová,“ oznámil verdikt Milota, což bylo pro všechny přítomné velkým překvapením, včetně Ivany Vítovcové, starostky z Dlouhé Vsi. Poté si královny mezi sebou předaly symboly, jablko a žezlo, které jsou stylově zhotoveny ze skla. Obojí bylo vyrobeno v obou sklárnách. Stejně jako korunka a náhrdelník, které tzv. baron sňal z Lucie a ověnčil šperky novou královnu Ludmilu. Ta poté složila slib na sklářský kříž na skleněném jablku. „Přijímám čestnou roli královny Annínska a slibuji, že budu vzorně reprezentovat Annínsko,“ zaznělo z úst Ludmily při čtení slibu. „Budu usilovat o zvelebení, památek i přírody, budu propagovat Annínsko.“ Na závěr přijala symbolické jméno Ludmila I. Annínská a vládu do roku 2020.

Horké odpoledne sice znepříjemnil déšť, což však nikomu neubralo na náladě a tím spíše, když návštěvníky poutě čekal další bohatý program a hudební překvapení Konrádyho dudácké skupiny z Domažlic.