Sezonu otevře v úterý 5. července od 18 hodin koncert populárních písní v podání Žihelského sboru v kostele na Mouřenci. Po něm, od 20 hodin, bude na nádvoří ve sklárně v Anníně tradiční Bábovkobraní. Při setkání se živou muzikou budou soutěžit pekařky a pekaři o tu nejlepší bábovku. Předsedou poroty a hostem bude tentokrát bavič Ivo Šmoldas. „Obvykle soutěží kolem dvaceti bábovek. Porota hodnotí celkový vzhled, konzistenci po rozkrojení a chuť a vůni. Lidé volí také bábovku Sympatie. Pro vítěze máme zajímavé ceny. Přidanou hodnotou tohoto večera je, že pak diváci musí všechny bábovky sníst,“ vysvětluje organizátor Lukáš Milota.

V červenci a v srpnu rozšiřuje svou nabídku také sklárna v Anníně, kde je možné navštívit huť a pozorovat při práci sklářku. Vidět při práci brusiče můžou lidé pro změnu v brusírně a galerii Rajský dvůr nedaleko annínského koupaliště. Během prvního červencového týdne je přístupné také muzeum lehkého opevnění, které je nedaleko autobusové zastávky Bohdašice. Muzeum ukazuje zájemcům meziválečné bunkry, jejich vybavení a výzbroj.

Bábovkobraní.Bábovkobraní.Zdroj: Lukáš Milota

V červenci se také naplno rozjíždí cyklus duchovních nebo kulturních akcí Mouřenecké léto, který v kostele sv. Mořice na Mouřenci nad Annínem pořádá spolek Přátelé Mouřence. Lidé sem můžou kromě koncertů nebo bohoslužeb přijít na pravidelné komentované prohlídky, které jsou v pondělí, ve středu, v pátek a v neděli od 16:30 a také v sobotu od 11 h. Navíc kostel během léta pořádá příležitostně i prohlídky noční.

Na příležitostné noční komentované prohlídky a koncerty zve o prázdninách také běžně uzavřená sklářská kaple s hrobkou rodiny Schmid nad sklárnou a hotelem v Anníně. V kapli vzniká také malá expozice s názvem Annínská klenotnice, ve které budou uložené skleněné korunovační klenoty annínské sklářské královny, která údolí symbolicky vládne od roku 2016, kdy vznikla tradice Sklářské anenské pouti. Pouť je vrcholem sezony. Ta letošní bude od 22. do 24. července. Při ní se rozhodne o další sklářské královně, zatančí Annínské ženy a vystoupí zpěvačky Bára Basiková, Petra Černocká nebo písničkář Miroslav Paleček s písněmi Jaroslava Ježka. Tímto koncertem Annínsko vzdá hold letos zesnulému šumavskému pamětníkovi, vypravěči a dokumentaristovi Emilu Kintzlovi