Podobně vážných případů alergických reakcí na bodnutí hmyzem bylo letos na podzim v kraji zaznamenáno více, např. na Rokycansku jen se štěstím přežil dřevorubec, na kterého v náročném lesním terénu zaútočilo hejno vos.

Petr Kočárek
Entomolog Petr Kočárek: Bez hmyzu by mi bylo smutno

Záchranáři proto znovu připomínají všem alergikům, aby zbytečně neriskovali. „Na základě stále častějšího výskytu velmi bouřlivých reakcí alergiků na vosí či včelí bodnutí, které končí neodkladnou resuscitaci a v posledním případě i akutní tracheostomií, na ně apelujeme, aby i nyní dodržovali postupy doporučené jejich alergology. Jde především o permanentní nošení léků první pomoci – např. injekčního léku Epi-pen,“ uvedla krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Mária Svobodová.

Volejte 155

Ne každý ví, že trpí alergií na hmyzí bodnutí, a nemusí mít tedy u sebe léky. Pokud se tedy u někoho objeví závažné počínající projevy alergie, což jsou otok jazyka, zhoršené polykání a dýchání, je nutné okamžitě zajistit přítomnost další osoby, která by do příjezdu záchranných složek mohla poskytnout pomoc. „Je samozřejmě také třeba kontaktovat linku 155, kde dostanou přímé pokyny od operátorů, jak dál postupovat,“ dodala Svobodová.