Máte rádi cyklo-turistiku? Pak pro vás máme bezva tip! V sobotu 11. září se bude konat ve vyhlášeném šumavském turistickém středisku Železná Ruda III. ročník cyklo-turistické akce OKOLO ŽELEZNÉ RUDY. Organizátorem letos již mezinárodního pochodu je pan Milan Sklenář a spoluorganizátorem město Železná Ruda. Hlavního organizátora jsem se zeptala.

Kdy a jak přišla myšlenka udělat tuto cyklo-turistickou akci?

Před lety jsem seděl u stolu s panem starostou Michalem Šnebergrem na Železnorudských slavnostech a poslouchal nářky, jak ubývají návštěvníci v této šumavské lokalitě. A protože jeden z mých zájmů je turistika, uskutečnil jsem v budoucnu několik konzultačních schůzek s tématem rozvoje turistického ruchu, a to jak s panem starostou města, tak s místním ITC v Železné Rudě. Z těchto jednání vzešla iniciativa zorganizovat I. ročník cykloturistické akce Okolo Železné Rudy. První ročník se konal 13. září 2008. Centrum celého dění bylo ještě na zahradě našeho rodinného penzionu Habr v Železné Rudě. Připravili jsme tři turistické trasy v délce 15, 25 a 30 km. Pro cyklisty byly připraveny dvě trasy o délce 35 a 50 km. V ranních hodinách se registrovalo 87 účastníků, z toho 9 cyklistů. Turistická akce Okolo Železné Rudy podpořila i aktivity organizované městem Železná Ruda - Železnorudské vrcholy. Právě po skončení pochodu se organizátoři mohli pyšnit pětistým účastníkem Železnorudských vrcholů.

Kdo vám s akcí, kromě města, pomáhá?

Celou akci přípravuji od prvního dne po skončení akce předešlé sám. Volím výběr tras pro pěší i cyklisty v návaznosti na zajímavá místa na Železnorudsku. S organizací při vlastní akci mě hodně pomáhá pan Václav Šebelík z ITC. Má na starosti od rána registraci turistů a přitom doslova „krmí“ účastníky propagačním materiálem Železnorudska. Účastníky akce evidujeme do seznamů podle tras, a než se vrátí zpět do centra, tak jim připravíme pamětní listy z akce Okolo Železné Rudy, aby měli nějakou památku. Takže s panem Šebelíkem velice dobře spolupracuji a on je touto akcí doslova nadšen. V den konání mi dále pomáhá několik známých a rodina.

Pro letošní rok jste připravili čtyři pěší trasy pro turisty a dvě trasy pro cyklisty…

Právě proto, že se pohybuji v kategorii turistů trochu lépe fyzicky připravených, tak jsem se snažil v uplynulých ročnících navrhovat trasy náročnějšího charakteru. A zjistil jsem, že tudy cesta nevede, protože jestliže chceme na Železnorudsko pozvat turisty a cyklisty v širokém rozsahu zdatnosti, včetně rodin s dětmi, tak nemůžeme začínat nejkratším patnáctikilometrovým okruhem, protože patnáctikilometrový okruh v poměrně náročné oblasti Železnorudska absolvuje turista minimálně za čtyři hodiny. Za uplynulé ročníky jsme též poznali, že tímto patnáctikilometrovým okruhem jsme rodiny s dětmi spíše vyděsili, než abychom jim nabídli příjemné strávení víkendového dne. Takže pro letošní 3. ročník jsme připravili první rodinnou trasu dlouhou 6,5 km, která koresponduje s názvem naší akce, tedy Okolo Železné Rudy.

Na jaké další trasy se mohou účastníci vaší cyklo-turistické akce těšit a jak celá akce probíhá?

Dále je připravena jedna trasa v délce 15 kilometrů přes jezera a 15 kilometrů Bavorským lesem. 30 kilometrová trasa do oblasti Pancíře a pro cyklisty jsou připraveny trasy 30 a 55 kilometrů. Každý účastník obdrží mapu a popis vybrané trasy, tyto informace jsou také ke stažení na stránkách www.pkvylet.cz. Dále jsme pro 200 účastníků připravili dárkovou tašku s několika dárky, slevovou kartou do prodejen Hannah a nápojem. Registrace začne v sobotu 11. září od 7.30 hodin na třídě 1. máje před naším rodinným penzionem Habr a účastníci mohou po krátkém občerstvení a ranní kávě okamžitě vyrazit na trasy. Začínají se nám vracet kolem třinácté hodiny a na tento čas jsme nasměrovali tzv. doplňkový program. V tomto programu předvedou svoji činnost zástupci Červeného kříže, místní hasiči, Horská služba a Motocyklová asociace z Prahy představí svůj programem preventivního bezpečnostního opatření pro motocyklisty. Jsou to složky, které programem na sebe navazují, nebo se prolínají a potřebují jeden druhého, takže lidé uvidí demonstraci záchranných akcí Červeným křížem při úrazech v terénu. Dále technika hasičského sboru Železné Rudy a technika Horské služby. Expozice Motocyklové asociace ČR představí program asociace, na co se specializuje. Doprovodný program bude vrcholit ukázkou zásahu Záchranného hasičského sboru Železné Rudy v součinnosti s Horskou službou na havarovaný automobil včetně vyproštění zraněného řidiče. A vše vyvrcholí ukázkou zásahu na hořící automobil. Ukázky budou doprovázeny komentářem velitele místního hasičského sboru Josefem Jarošem a náčelníkem HS v Železné Rudě Michalem Janďurou. Po ukončení akce mohou účastníci strávit ještě několik hodin posezením při hudbě až do 22 hodin. V termínu naší akce letos v těsném sousedství probíhá i tradiční vinobraní spojené s pivním festivalem. Tuto akci pořádá místní Železnorudský pivovar.

Za rozhovor děkuje Hana Sádlíková

OKOLO ŽELEZNÉ RUDY – program:

7 až 13 hodin - registrace účastníků
12 až 16 hodin - doplňkový program
13 až 18 hodin - vydávání pamětních listů
16 až 22 hodin - posezení u hudby