Jednou z prezentovaných škol byla Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Sušice. „Zájem o obory zhruba  odpovídá populační křivce. Hlavně pokud jde o technické obory je to na naší škole slabší. Ale naplněné nejsou ani třídy maturitních oborů humanitních směrů. Dětí prostě není tolik, aby jejich počet naplnil všechny školy. Největší pozornost je zaměřena na tradiční řemesla, jako je automechanik a kadeřnice, překvapeni jsme zájmem o zedníky. Hlásí se nám i instalatéři, takže stavební řemesla se pomalu vracejí. Nedostatek je naopak truhlářů, což nás mrzí. Firmy totiž chtějí kvalifikované truhláře, kteří pracují s moderními stroji. Od nového školního roku připravujeme obor aplikovaná chemie, což je kombinace chemie a CNC strojů. Pořád tedy platí, že řemeslo má zlaté dno," říká zástupce ředitele pro praktické vyučování Jiří Houtke.

Konkurence na školách je velká, není výjimkou, že v sousedních městech nabízejí školy identické obory. „Úspěch u nás mají obory desingerské i gastronomické. Snažíme se s dětmi pracovat, účastníme se soutěží a všemožně školu propagujeme," říká u expozice Střední školy Horažďovice zástupce ředitele pro praktické vyučování Miloslav Turek.

Děti i podle přání svých rodičů chtějí studovat převážně maturitní bory. Ale ne všichni studenti dosahují takových výsledků, aby zvládali školní výuku. „Dnes se všichni snaží dostat na maturitní obory, potom se stává, že děti ze studijních oborů přecházejí na obory učební. Celkově mají děti vlažnější přístup ke studiu. Ale to je asi celorepublikové," konstatuje zástupce ředitele pro teoretickou přípravu Magda Netíková ze Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech.

Děti přitom mají možnost vystudovat i obory, kde získají jak praktické dovednosti, tak maturitní zkoušku. „Dnes je určitě dobré mít maturitu, ale je dobré, když žák umí dělat i rukama. Kdo neumí dělat rukama, má to dneska těžší, kanceláře jsou naplněné," sděluje Miloslav Turek.

Děti ze základních škol, ale i jejich rodiče si se zaujetím prohlíželi jednotlivé expozice, nával byl hlavně u stánků s technickými obory. Dívky pak nejvíce obdivovaly práci kadeřnic a kosmetiček. „Žáci si u nás berou letáky, myslím, že se jim naše expozice líbí, já sama studuji cestovní ruch a baví mě to, myslím, že to je obor, který má budoucnost," informovala Deník Monika Kubalíková z Klatov. U stánků se ale pohybovalo i několik žáků, kteří, jak sami řekli, se sem přišli trochu ulít před písemkami a zkoušením.

V devátých třídách ještě není řada dětí rozhodnuta, co chtějí studovat anebo čím se živit. „Chodím do deváté třídy na Masarykovu základní školu v Klatovech. Líbí se mi tu, ale co chci dělat po základce, ještě opravdu nevím, myslím, že tady ta prezentace mi pomůže s výběrem," řekl Jakub Soupích.
Absolventi řemeslných oborů se přitom podle všeho nemusí bát ani o práci ani o výdělek. Firmy hledají nové kvalifikované řemeslníky a ani platy řemeslníků nejsou rozhodně špatné. „Dobrý truhlář si může vydělat klidně 20 tisíc korun," informuje Deník místostarosta Břežan a truhlář Pavel Benedikt.