Návštěva zapadá do dlouhodobé strategie podpory místní vlády českým Provinčním rekonstrukčním týmem (PRT), který ve východoafghánské provincii působí od roku 2008. Delegace zavítá v těchto dnech také na Klatovsko.

Účastníky stáže jsou zejména úředníci provinční vlády a dalších institucí v provincii Lógar. Českou republiku tak navštíví například ředitelé místních poboček ministerstva zemědělství, kultury či vodních zdrojů. Do Prahy zavítá i ředitel vězeňské služby, vrchní státní zástupce či starosta Pol-e-Alam, největšího města provincie.

„Afghánští hosté navštíví celou řadu úřadů, ale i školy, nemocnice, zemědělské provozy či média. Převážná část stáže se bude konat v Plzeňském kraji. „Provinční vláda v Lógaru se potýká s celou řadou problémů. Jedním z nich je i nedostatek inspirace a možností dalšího vzdělávání úředníků. Chceme našim kolegům z Lógaru ukázat, jak funguje česká státní správa, a to v menším krajském a okresním měřítku,“ říká spoluorganizátor projektu František Kříž.

„V provincii je zemědělství hlavní formou obživy, český rekonstrukční tým tam navíc staví novou střední zemědělskou školu. Kromě různých lesních a zpracovatelských podniků proto naše hosty vezmeme i do zemědělského učiliště v Sušici,“ dodává Pavel Burian z České zemědělské univerzity.

Delegace navštíví Sušici i Horažďovice. V programu má navštívit například Základní školu v Lechově ulici v Sušici, Nemocnici v Sušici, Muzeum Šumavy ale i technické služby a Městský úřad v Sušici. Přijati budou mimo jiné také na radnici v Horažďovicích a na tamní střední škole. Navštíví v rámci programu také Hrádek u Sušice.