Zkrachovalý podnikatel s adresou trvalého bydliště na radnici. I to je často návod k tomu, jak se vyhnout placení daní, návštěvě exekutorů či doručování soudních obsílek.


„Na adrese městského úřadu máme v současné době hlášeno kolem tří stovek lidí. Rok od roku navíc toto číslo narůstá,“ potvrdil Deníku vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Klatovech Milan Jarošík. „Sehnat tyto lidi například kvůli doručení dopisu je přitom hodně obtížné. Pouze pokud je termín výplaty sociálních dávek, tak je zde potkáme poměrně často,“ vysvětluje Jarošík.


Kde bydlí lidé, kteří jsou hlášeni na obecních úřadech či radnicích? „To bývá různé. Využívají známých, přespávají po ubytovnách nebo jsou v nájemních bytech, kde si majitel nepřeje, aby se na adrese přihlásili k trvalému bydlení,“ vysvětluje Jarošík.


S tím, jak je obtížné doručit obsílky určené do vlastních rukou lidem s trvalou adresou na městském úřadu, ví své i velitel klatovské městské policie Kamil Mastný. „Dost často nám k tomu pomáhají místní znalosti. Některé osoby už poznáme podle vzhledu a víme, kde je hledat. S obsílkou je třeba zastihneme na nádraží v bufetu, před ubytovnou a podobně. Ty ostatní sehnat je ale s nulovou šancí,“ říká Mastný.


Podle ředitele Finančního úřadu v Klatovech Václava Černého je posílání dopisů lidem na adresu městských úřadů jen formální záležitostí. „Obratem nám přijde oznámení, že se dotyčný na adrese nezdržuje,“ vysvětluje Černý. „Další postup je sdělení věci dotyčnému formou obecní vyhlášky,“ dodává Černý.


Bydliště na obecních úřadech není jen záležitostí větších měst. Několik osob eviduje na své adrese také Obecní úřad v Chanovicích. „Je to například na základě žádostí vlastníků nemovitostí, kteří mají obavy z případných exekucí svého majetku za lidi, kteří se na adrese dlouho nezdržují. Někdy to bývají i rodinné záležitosti, kdy se rozhodnou rodiče své dítě odhlásit z bydliště,“ podotkl starosta Chanovic Petr Klásek.