„Začali jsme vše rozjíždět před týdnem, kdy jsme měli pět až deset švadlenek. Nyní už jich ale máme okolo padesáti, pomáhají nám po celém okrese. Denně jsme schopni udělat od 800 do 1500 roušek, které se snažíme dávat potřebným,“ uvedl Martin Opatrný z organizace ADRA. Roušky putovaly do nemocnic v Klatovech a Domažlicích, do Fakultní nemocnice v Plzni, k policii, hasičům, zdravotníkům, seniorům a všem, kde bylo potřeba.

S centrem ADRA spolupracuje mnoho lidí, takže když se rozbije někomu stroj, hned mají někoho, kdo ho opraví. Celá organizace má přes sto dobrovolníků, ale snaží se stále pokračovat ve výzvě, aby se lidé přidávali. Někteří dobrovolníci už jsou unavení a je potřeba jim dát volno a mít náhradníky, což se jim zatím daří, ale rádi přijmou další dobrovolníky do svých řad.

Šití roušek v Klatovské nemocnici.
Z rehabilitace v nemocnici je dílna, kde šijí roušky

„Uvidíme, jak dlouho bude potřeba ještě šít a rozvážet. Očekáváme, že tuto úlohu snad začne brzy řešit stát trochu lépe,“ poznamenal Opatrný a připojil i jeden příklad pro představu, kde je kolik roušek potřeba: „Například Klatovská nemocnice má kolem 400 zaměstnanců, kteří jsou tam denně, a oni potřebují třikrát denně vyměnit roušku, což znamená, že potřebují 1200 roušek denně. Pokud budou mít bavlněné, které děláme my, tak při počtu 3600 roušek se dokážou zabezpečit sami, pravidelně si je prát a měnit. Snažíme se, abychom počet naplnili do pátku; snad se to podaří.“

Otevření odběrného místa v Domažlicích.
Koronavirus útočí na Chodsko. Proč?

ADRA má vše rozplánované a rozdělené, aby vše fungovalo, jak má. Má dva centrální sklady látek – jeden je v Újezdu u Plánice, kde se látky přerozdělují na vhodné a nevhodné pro nemocnice, následně je střihači připraví na dané rozměry pro roušky i vázání a připraví pro šičky. Na tom dělají lidé z Újezdu a z Plánice. „Nově snad budeme spolupracovat s firmou z Libereckého kraje, která bude dodávat speciální nanovlákna, která budeme vkládat do roušek. Budou tak ještě kvalitnější. Ještě před šitím se dávají látky do pece, abychom zlikvidovali případné bacily a neohrožovali jsme šičky. Po ušití se roušky svezou do centrály v Klatovech, kde se vše přepočítá, rozdělí a rozveze na místa, kde je potřeba,“ popsal Opatrný.

K rozvozu jim také pomáhá nový elektromobil, který organizaci zapůjčila společnost Auto Nejdl Klatovy.