Miliony dětí ve světě potřebují pomoci. Na začátku 21. století nemají co jíst, nemohou studovat, nemají kde bydlet, jsou nemocní, někteří mají AIDS, jiní jsou bez rodičů.


Pomoci těmto dětem ve třetích zemích však může kdokoliv – podnikatelé, důchodci, školy, prostě každý z nás.


Adoptovat si dítě na dálku je v poslední době populární a zdaleka to není finančně nákladná záležitost, jak se na první pohled může zdát, protože se cena pohybuje průměrně zhruba už od 5000 korun ročně.


„Jedná se o dobročinnou finanční pomoc dětem, kterým přispějete prostřednictvím různých humanitárních organizací zejména na zajištění školní docházky, stravy a léků. Dítě, které se rozhodnete adoptovat, si vyberete sami. K dispozici jsou na internetu, nebo na pobočkách různých humanitárních organizací. Tam jsou dokonce jejich životopisy a fotografie,“ říká švihovský farář Adam Lodek.


„V naší farnosti vznikl kroužek, který se rozhodl podporovat aktivitu České katolické charity, která adopci také nabízí. Naše farnost se rozhodla přispět částkou 7000 korun na podporu čtrnáctiletého ugandského chlapce. Bohužel rodina Alexe Mulliry se brzy nato odstěhovala do jiné oblasti, a tak projekt jeho financování byl ukončen, a proto jsme zbylé peníze převedli na účet sedmiletého indického chlapce Prashanta Noronhy. Peníze šly na všechny jeho školní poplatky, knihy a další záležitosti spojené se vzděláním,“ popisuje Adam Lodek.


Jiného indického chlapce podporuje ve vzdělání například také klatovský Klub seniorů a to už několik let.


„Adopce je s organizací, která adopci nabízí, uzavřena písemně. U nás je výše adopce 6600 korun a nabízíme pomoc dětem v Paraguay a Bolívii. Od svých adoptivních dětí, kteří zůstávají trvale ve své zemi, obdržíte průměrně dvakrát za rok dopis. Dostanete jeho fotografii a někdy třeba i kopii vysvědčení. Vy můžete psát vybranému dítěti kdykoliv, jednou do roka mu můžete zaslat třeba balík s drobnými dárky, jako jsou pastelky nebo oblečení. Jsme schopni dopis od dítěte a nebo od vás přeložit,“ popisuje Michaela Zíková z Diecézní charity v Plzni, která velký zájem veřejnosti potvrzuje.