Svého adepta na vítězství v sedmém ročníku  soutěže Dětský čin roku 2011 má i Klatovsko. Je jím Ruda Duraj ze Slivonic na rozhraní Klatovska a Strakonicka, který letos koncem únoru zachránil svoji osmiletou kamarádku Denisu, když se pod ní na požární nádrži prolomil led.

Rudu nominovala jeho bývalá třídní učitelka. „Píši vám jménem celé mojí čtvrté třídy ZŠ v Pačejově a navrhuji ocenit mého žáčka Rudu Duraje, který s námi strávil tři a čtvrt roku školní docházky a v říjnu 2010 se odstěhoval do nedaleké vesničky Slivonice a nastoupil do ZŠ Záboří v okrese Strakonice. V březnu tohoto roku se objevila v Klatovském deníku zpráva o tom, jak Ruda zachránil spolužačku z ledové pasti zamrzlé požární nádrže. Všechny nás potěšilo jak se Ruda zachoval a určitě si jeho čin zaslouží zveřejnění. Ruda je prima kluk a ve třídě byl velmi oblíbený za jeho ochotu každému pomoci a rozdělit se o všechno. Žije s maminkou a dvěma sourozenci velmi skromně a my na něho v Pačejově rádi vzpomínáme,” napsala v nominaci učitelka pačejovské základní školy Marie Hlůžková.

V osudný čtvrtek 24. února kolem 16. hodiny zamířili desetiletý Ruda, Denisa a ještě jedna mladší kamarádka Kristýnka na zamrzlou požární nádrž ve Slivonicích. „Denisa mne předběhla, že chce led vyzkoušet první, a šla tam sama. Nejdřív led držel, ale potom to začalo křupat, a když chtěla utéct, prolomil se pod ní. Spadla do vody až po bradu,“ popsal tehdy rozhodující okamžiky hlavní hrdina celého dramatu. Co se dělo dál, si už Ruda moc nepamatuje. Jednal ale jako zkušený záchranář. „Nějak jsem si lehnul na ten led, natáhnul jsem k ní ruku, chytil ji a vytáhl ven,“ dodal Ruda.

Ruda za svůj čin dostal hned několik dárků. Velkou radost mu udělal mobilní telefon, který mu věnoval starosta Velkého Boru, pod který Slivovice patří, Václav Zábranský. „Dozvěděl jsem se to v pátek a hned v sobotu jsem se za ním s dárkem vypravil. Takový čin si zaslouží odměnu, vždyť je to teprve desetiletý chlapec a nebýt jeho, možná by tam zůstala,“ řekl Deníku Zábranský.

Hlasování

Rudův příběh vybrala porota mezi pět nejlepších v kategorii Záchrana lidského život. O tom, kdo se letos stane vítězem, tradičně rozhodne hlasování dětské veřejnosti na stránkách www.detskycinroku.cz

Hlasovat mohou děti od 6. října do 13. listopadu 2011. Členem hlasující poroty se může stát každý žák základní školy, speciální základní školy nebo osmiletého gymnázia tím, že pošle svůj hlas jednomu příběhu v každé ze šesti soutěžních kategorií – Záchrana lidského života, Pomoc v rodině, Pomoc jiným dětem, Pomoc ostatním lidem, Pomoc přírodě a Dobrý nápad. Speciální kategorií jsou pak Pomoc n@ netu a Zvláštní cena Učitelských novin za nejlépe napsaný příspěvek. Slavnostní vyhlášení vítězů s e bude konat na Staroměstské radnici 1. prosince letošního roku.

(dk, ki, pš)