Zemědělci ve státech Evropské unie mohou produkovat bez postihu více mléka. Ministři zemědělství členských zemí EU schválili totiž v Bruselu dvouprocentní zvýšení kvót na produkci mléka v celé Evropské unii, a to od začátku dubna letošního roku.
Na nynější zvýšení o dvě procenta se těší i čeští zemědělci.

„Pro naši firmu má navýšení kvóty přiznivý vliv, protože jsme byli v minulosti postiženi pokutami za jejich překročení,“ říká předseda představenstva Měcholupské zemědělské, a.s., Zdeněk Vlasák.

Předseda rolnického družstva Úhlava v Dolanech ale upozorňuje na to, že výkupní ceny této suroviny jdou rapidně dolů. „Konkrétně náš odběratel Mlékárny Klatovy nám snižuje cenu mléka o dvacet haléřů na jeden litr mléka,“ řekl Balín.

Na Klatovsku je mezi členy agrární komory 23 větších dodavatelů mléka s průměrnou roční výrobou 1 970 000 litrů mléka. Největšími dodavateli mléka na Klatovsku s výrobou přes 3 miliony litrů mléka jsou například Měcholupská zemědělská, a.s., Agrospol Malý Bor a Výrobně obchodní družstvo Hrádek.
„Dodavatelé dodávají mléko buď přímo do mlékáren, kde dostávají třeba v Klatovech průměrně 9,70 Kč za jeden litr, nebo přes odbytová mlékárenská družstva, která platí za litr mléka průměrně deset korun. Jsou ale na Klatovsku také podniky, které mléko dodávají přímo do Německa, kde dostávají za litr mléka průměrně 11 korun,“ informovala Jiřina Jandová z Okresní agrární komory v Klatovech.

Takovými podniky jsou například podniky Agromachine Švihov a nebo statek Beňovy.
„Dodáváme mléko do Německa hlavně z toho důvodu, že zahraniční odběratelé platí za mléko více než tuzemští a hlavně nejsou u nich problémy s placením,“ říká Josef Veselý ze společnosti Agromachine Švihov.

„Průměrná cena mléka v České republice klesá a podle prognóz bude tento stav pokračovat. V lednu se za mléko platilo průměrně 10,04 Kč/1l, v únoru dostávali zemědělci 9,98 Kč a v březnu průměrně 9,70 Kč za litr mléka. Pokud bude tento trend pokračovat, stane se výroba mléka pro české zemědělce nerentabilní. Už nyní jsou náklady vysoké,“ říká Jiřina Jandová.

„Nejsme s cenami spokojeni. Vedli jsme jednání s klatovskou mlékárnou, ale jasný výsledek nepadl. Mlékárny uvažují o tom, že v dubnu by se ceny měly pohybovat kolem devíti korun a v květnu by měly spadnout snad až někam k osmi korunám a to je pro nás nepřijatelné,“ popisuje situaci Zdeněk Vlasák.

Razantní pohyb zaznamenaly ceny mléka a mléčných výrobků i u našich západních sousedů.
Dlouhodobý pokles cen mléka však nebude mít podle odborníků v Česku žádný vliv na ceny mléčných výroků.