VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osudný byl kočičí drápek

KLATOVSKO - Několik stovek lidí se jen vloni nakazilo na Klatovsku některou ze zoonóz, což jsou nemoci přenosné ze zvířat na člověka. Většinou šlo o salmonelózy a další průjmová onemocnění, ale objevila se tu i velmi vzácná nemoc z kočičího škrábnutí.

7.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Chládek

Letos je „nemocí číslo jedna“ tularémie, přezdívaná zaječí nemoc, kvůli níž museli veterináři vyhlásit mimořádná opatření na Horažďovicku a na Sušicku.
„Zoonóz je celá řada a mohou postihovat nejrůznější systémy a způsobovat člověku různé potíže. K přenosu může docházet přímo - např. pokousáním - tak se přenáší např. vzteklina. Druhou možností je přenos nepřímý - např. prostřednictvím kontaminované potravy, kontaminovaných předmětů, nebo vektorem, což jsou klíště, komár, hmyz,“ vysvětluje okresní epidemioložka Anna Kubátová.

Mezi zoonózy patří například každému známé salmonelózy - nejčastější průjmové onemocnění v našich podmínkách. Stejně tak se ze zvířat na člověka přenáší průjmové onemocnění zvané kampylobakterióza. Salmonelózu diagnostikovali vloni lékaři v okrese v 215 případech, pro kampylobakteriózu bylo v roce 2007 ošetřeno 74 osob.

„Budeme–li hovořit o onemocněních přenášených klíšťaty, pak zoonózou je klíšťová encefalitida, ale třeba i tularémie. Obě dvě nemoci se na našem okrese vyskytují častěji, než je v České republice obvyklé. V roce 2007 onemocnělo v okrese osm lidí klíšťovou encefalitidou a 5 osob tularémií,“ doplnila Kubátová.

Mezi nemoci přenášející se ze zvířat na člověka s převahou postižení dýchacích cest patří např. ornitóza, známá jako papouščí nemoc ( v okrese Klatovy byl poslední případ zaznamenán v roce 2006), chřipkovitými příznaky začíná i leptospiróza - v jedné ze svých forem nazývaná blaťácká horečka (později jsou postiženy ještě vnitřní orgány - např. játra, ledviny) - v okrese Klatovy bylo toto onemocnění hlášeno naposled v roce 2002. Mezi další - ne tak často se u nás vyskytující zoonózy patří Q horečka (přenos syrovým mlékem) a listerióza (přenos nepasterizovanými sýry a dalšími tepelně nedostatečně upravenými produkty). V našem okrese bylo hlášeno v posledních deseti letech onemocnění Q horečkou u člověka v roce 1997 a 2000, v roce 2006 se vyskytl jeden případ listeriózy.

„Velmi častým onemocněním je toxoplasmóza. Onemocní často kočky, kontaminovanou potravou je pak původce přenesen na člověka. Hlášené případy akutní infekce jsou každoročně, za poslední dva roky byly hlášeny 3 akutní případy, ve skutečnosti to může být více,“ řekla Deníku Kubátová a dodala, že kočky mohou přenášet také méně známé onemocnění zvané „nemoc z kočičího škrábnutí.“ Jeho původcem je mikrob Bartonella henselae, kdy v místě škrábnutí se objeví puchýřek až uzlík, krytý krustou, onemocnění je doprovázeno bolestivým zánětem spádových mízních uzlin. Doprovodnými příznaky může být únava, bolesti hlavy, nechutenství, teploty, někdy i zánět spojivek, bolesti v hrdle, poruchy vidění, bolesti kloubů. Příznaky onemocnění se zaznamenávají od 7 do 60 dnů po poranění. Mikrob je citlivý např. na tetracyklinová antibiotika. Mezi lidmi se nemoc dále nepřenáší. „V roce 2007 bylo toto onemocnění diagnostikováno i v našem okrese. Proto pozor na kočičí miláčky a poranění způsobená kočkami a psy je nutno vždy pečlivě ošetřit!“ dodala Kubátová.

Autor: Milan Kilián

7.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zámek v Mlázovech zve na živý betlém i na adventní koupání

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

FOTO: Ve Strážově přivítali občánky

Strážov - Na radnici ve Strážově se konalo vítání občánků. 

Před pauzou přišla studená sprcha

Hradec Králové, Plzeň – Plzeňští střelci v neděli mlčeli a třináct zápasů dlouhá bodová šňůra extraligového lídra se přetrhla.

Olympijský sen českého curlingu se rozplynul

Plzeň – Škoda. Česká curlingová reprezentace na účast na olympijských hrách nedosáhla.

FOTO: Školáci připravili jarmark

Pačejov – Adventní období provází v Pačejově celá řada akcí pořádaných tamními spolky a organizacemi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT