VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kasteláni: Na obnovu památek se peněz dostává poskrovnu

KLATOVSKO - Na Klatovsku se na hradech a zámcích opravuje průběžně dle možností

6.5.2008
SDÍLEJ:

Hrad VelharticeFoto: DENÍK

Vláda letos vyčlenila ze státního rozpočtu téměř 860 milionů korun na obnovu a údržbu českých památek. Oproti minulým letům to znamená nárůst o dvě stě šedesát milionů. Pořád to ale není dost. „Přestože došlo k určitému nárůstu finančních prostředků pro památkové programy, a činí tedy 858 milionů korun, ideální by byla částka zhruba třikrát vyšší,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Národní památkový ústav eviduje přes 44 a půl tisíce nemovitých památek, z nichž 630 památek nebo jejich částí je v opravdu alarmujícím stavu.
Česko se ale navzdory tomu může pochlubit dvanácti památkami zapsanými na seznamu UNESCO. Být památkou na seznamu znamená určitou prestiž, se kterou přichází větší zájem a samozřejmě návštěvnost. Výhoda přichází i ve chvílích katastrof, kdy je o ně mnohem větší zájem ze strany těch, kdo jim chtějí pomoci. Samotná organizace UNESCO ale poskytuje finanční prostředky jen do rozvojových zemí, údržbu českých památek tedy musí platit výhradně stát, potažmo jednotlivé obce.

Výjimku tvořily pražské a českokrumlovské památky zničené povodněmi v roce 2002, kdy UNESCO s finanční pomocí neváhalo.
Klatovsko se může pochlubit celou řadou význačných kulturních památek, které patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější památky Plzeňského kraje. Jsou to hrady Rabí, Švihov, Kašperk, hrad a zámek Velhartice, Klenová, Chudenice, Červené Poříčí.

Na všech těchto objektech pokračují průběžné rekonstrukce, které jsou financovány z největší části ze státních prostředků. Peníze do oprav přicházejí do regionu průběžně, a tak i plánované a nebo konané rekonstrukce se realizují dle potřeb a možností každého objektu.
Na vodním hradě ve Švihově v letošním roce pokračují v budování vodovodních přípojek a rekonstrukcí elektroinstalací v budovách Správy hradu.
„Čeká nás restaurování omítek hradní kaple a musíme řešit i statické problémy v základech schodišťové věže, kde máme polozborcenou klenbu. Ta se musí vyspravit a nově podezdít,“ popisuje kastelán hradu Lukáš Bojčuk.

Jen nové omítky budou stát zhruba dva miliony korun, které půjdou z peněz Ministerstva kultury ČR.
„Čekají nás letos také nátěry šindelových střech na červené a bílé baště,“ dodal kastelán.
Na Švihově chtějí v nejbližších letech vybudovat z jedné z hospodářských budov v areálu hradu zákaznické centrum, kde vznikne nové sociální zařízení, úschovna kol, dětský koutek, restaurace. Prostě zázemí pro návštěvníky hradu.
„V letošním roce zpracujeme studie a necháme zhotovit projekt. Pak bude vše záležet na tom, zda se nám podaří sehnat potřebné finanční prostředky,“ dodal Bojčuk.

Pokračovat v obnově šesté hradní brány, která je součástí budov a hradního opevnění (rekonstrukce probíhá od r. 2006), chtějí na největší hradní zřícenině v Rabí na Sušicku. Tato obnova bude stát zhruba dva a půl milionu korun.
„Letos bude dokončena rekonstrukce fasády kostela nejsvětější Trojice, její obnova probíhá postupně už od roku 2006. I zde se prostavělo 2,5 milionu korun z prostředků Ministerstva kultury ČR a rozpočtu hradu. Nyní se pustíme do interiérů kostela a zajištění jeho statiky,“ doplnil informace správce státního hradu Rabí Michal Novák.

Zajímavá podívaná se naskytne v červnu také návštěvníkům hradu Kašperk. Novou střechu východní věže zde budou natírat technici – horolezci. Podle kastelána Zdeňka Svobody budou mít dřevěné šindele po natření barvu tmavého medu.

Na zámku v Chudenicích budou letos pokračovat s opravami renesančních omítek na jižní straně ve směru k pivovaru. V současné době jsou zde dokončeny statické opravy objektu. „Pokud to půjde, pokročíme v rekonstrukci kanalizačních přípojek,“ informovala Marie Rynešová.
Památky by potřebovaly více peněz. Je co opravovat a obnovovat. Bez pomoci státu to ale nepůjde,“ říká jeden z z lidí blízkých Národnímu památkovému ústavu v Plzni, který nechtěl být jmenován.

Přesto jsou námi oslovení návštěvníci památek na Klatovsku se stavem, údržbou i nabízeným programem a službami spokojeni.


Autor: Ludvík Pouza

6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda ČOV Jiří Kejval.
102

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

Videosouhrn Deníku – 17.–18. února 2018

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Kino synagoga promítne Vyšší princip

Hartmanice – Pravidelné projekce vybraných titulů ze zlatého fondu české kinematografie v horské synagoze v Hartmanicích nabídne projekt kulturního spolku Rašelina hartmanické synagogy „Kino synagoga“.

Janovičtí upraví nádvoří bývalého lihovaru v centru města

Janovice nad Úhlavou – Do nutných oprav historické budovy a úprav nádvoří bývalého lihovaru v centru města investují v letošním roce v Janovicích nad Úhlavou.

Viktoria veze z Hané cenný bod

Olomouc, Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň remizovali v úvodním zápase jarní čísti první ligy na hřišti Sigmy Olomouc 0:0.

FOTOGALERIE: V kině připomněli Karla Klostermanna

Kašperské Hory – Vzpomínce na spisovatele Karla Klostermanna, který se narodil 13. února před 170 lety, patřil páteční večer v kašperskohorském kině.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT