Každoročně musí provozovatelé restaurací nejen na Klatovsku vytáhnout z „kasír tašky“ skoro osm tisíc korun jen proto, aby mohli jejich hosté během konzumace sledovat televizi, nebo poslouchat rádio.

Restauratéři se zlobí. Tyto poplatky se jim zdají být nesmyslně vysoké. V řadě restaurací proto televizi nebo rádio z výčepů už odstranili.
„Já mám ve svém podniku dvě televize. Každý rok mě jejich provoz přijde na 15 400 korun. Poplatek Intergramu, který se dělí s Divadelní a literární agenturou, je ročně od nás 8500 korun, a Ochrannému svazu autorskému 6900 korun,“ zlobí se majitel klatovské restaurace U Parku Ladislav Šimon.
„Jsou to obrovské sumy. Přesto televize v podniku nechám. Hosté je vyžadují pro sledování zpravodajství a sportovních přenosů. Osobně bych je už dávno dal pryč, přání zákazníka je ale prioritní,“ říká Šimon. Televizi z restaurace odstranili už například v Nalžovských Horách nebo ve Kbelu u Měčína.

„Platit musí každý, kdo umožní svým hostům sledovat či poslouchat televizní nebo rozhlasové vysílání nebo zpřístupní hostům hudební díla prostřednictvím zařízení, jako je CD nebo DVD přehrávač a jiné. Platí se vlastně autorská odměna, která se stanovuje podle velikosti obce,“ říká Kateřina Šebková z Ochranného svazu autorského. Podle ní se odměna za televizi v Klatovech účtuje 301,15 Kč měsíčně a za rozhlas 123,50 koruny bez DPH. „Pro hospody na venkově jsou tyto poplatky neúnosné. Uvažuji o tom, že zorganizuji petici. Věřím, že pro ni získám podporu,“ bouří se hostinský Václav Bořík ze Sušicka.